Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sağlık Bakanlığı’ndan Kuraklık Uyarısı

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, tüm illerin sağlık müdürlüklerinin kuraklık nedeniyle uyarıldığını açıkladı.

Referans Gazetesiuyun hayatı sürdürmek için çok önemli bir unsur olduğunu anımsatırken, küresel ısınmanın neden olacağı su sorununun özellikle hijyen için daha az su ayrılmasına neden olacağını bildirdi. Bu durumun pek çok hastalığa davetiye çıkaracağını söyleyen Turan Buzgan, bebekler, hastalar ve yaşlı kişiler için ise ayrı sorunlar ortaya çıkacağını kaydetti.

Buzgan, küresel ısınmanın su dışında da çok sayıda hastalığa neden olacağını belirterek, orman, bitki örtüsü, hayvan sayısındaki azalma ve insan göçünün kaygı verici olduğunu bildirdi. Buzgan, küresel ısınmanın hayvan kaynaklı enfeksiyon hastalıklarını artıracağını söylerken, özellikle kemirgenlerin artışının farklı hastalıkları gündeme getirebileceğini kaydetti.

Su kaynaklı hastalıklar konusunda
Sağlık Müdürlüklerinin kuraklık tehlikesi nedeniyle uyarıldığını açıklayan Buzgan, gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti.

“Bu ay başından itibaren su kaynaklı hastalıklar konusunda da teyakkuza geçtik” diyen Buzgan, belediyelerden haftalık olarak gelen su kirlilik oranlarını da titizlikle incelediklerini söyledi.

“Alkol bazlı dezenfektanları kullanın”

Turan Buzgan, vatandaşlardan hijyen konusuna dikkat etmelerini isterken, özellikle su olmayan yerlerde ellerin alkol bazlı dezenfektanlarla (ıslak mendil vs.) temizlenmesini önerdi. Buzgan, “Hijyen için sürekli olarak su kullanımına teşvik eden bir bakanlığın bunu söylemesi tabi ki garip ancak su sorunu nedeniyle böyle uyarılarda da bulunmak gerekiyor” dedi.

Özellikle bu yıl için Türkiye’de çok önemli bir içme suyu sıkıntısı olmayacağını tahmin ettiklerine işaret eden Buzgan, “Ancak suyun kullanım alanlarının azalacağı bir döneme giriyoruz. Bunun için de konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara görev düşüyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saglik-bakanligindan-kuraklik-uyarisi_54128.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!