Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sait Halim Paşa Yalısı ve...

Sait Halim Paşa'ya Yeni Kiracı

İstanbul Defterdarlığı'nın geçen hafta görücüye çıkardığı Sait Halim Paşa Yalısı ve Yorgo Zarifi Köşkü'nün kiralanmasıyla ilgili açtığı ihalede en

Milliyet
Sait Halim Paşa'ya Yeni Kiracı

b>İstanbul Defterdarlığı'nın geçen hafta görücüye çıkardığı Sait Halim Paşa Yalısı ve Yorgo Zarifi Köşkü'nün kiralanmasıyla ilgili açtığı ihalede en yüksek teklifi Törem Tekstil adlı şirket verdi. Törem Tekstil, Sait Halim Paşa Yalısı için 1 trilyon 350 milyar lira, Yorgo Zarifi Köşkü için 600 milyar lira yıllık kira teklif etti.
Törem Tekstil daha önce de Gerkonsan'ın özelleştirilmesinde teklif vermişti. Törem Tekstil'in ortakları Yusuf Akın, Süleyman Bayram ve Mustafa Bayram, Müstakil İşadamları Derneği'ne (MÜSİAD) de üye.
İhalenin sonuçlanmasının ardından bir yıl içinde Törem Tekstil'in söz konusu yalı ve köşk için birer proje hazırlaması, bunları Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın onayına sunması gerekiyor.

Bakanlık onayı gerek
49 yıllık kira kontratı, projelerin Bakanlık tarafından onaylanması halinde imzalanacak. Hazırlanan projenin onaylanmaması halinde ise tekrar ihaleye çıkılacak.
İhale sonrasında parselin bütünü üzerinde yapılacak her türlü değişiklik ve yapıya ilişkin girişimler için, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'nden izin alınması gerekiyor.


1.7 trilyona yenilendi
19. yüzyılın son çeyreğinde yaptırılan Sait Halim Paşa Yalısı, 1995 yılındaki yangından sonra 1.7 trilyon lira harcanarak yenilendi. Yalı yaklaşık 4.5 dönümlük arazi içinde, bin 535 metrekarelik alana sahip birinci dereceden tarihi eser özelliği taşıyor. 2. Abdülhamit'in danışmanlığını yapan ve döneminin en ünlü Rum bankerlerinden olan Yorga Zarifi tarafından yaptırılan Yorgo Zarifi Köşkü ise 14 dönüm arazi içinde yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sait-halim-pasaya-yeni-kiraci_8842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!