Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Saka Su Hekimoğlu Ali Paşa Meydan Çeşmesi'ni Yeniliyor

Saka Su, Osmanlı çeşme mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Tophane Meydan Çeşmesi’nin restorasyonunun ardından şimdi de 275 yıllık Hekimoğlu Ali Paşa Meydan Çeşmesi’nin onarımını üstlendi.

yapi.com.tr
Saka Su Hekimoğlu Ali Paşa Meydan Çeşmesi'ni Yeniliyor

b>Saka Su, Osmanlı çeşme mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Tophane Meydan Çeşmesi’nin restorasyonunun ardından şimdi de 275 yıllık Hekimoğlu Ali Paşa Meydan Çeşmesi’nin onarımını üstlendi. Döneminin dört yüzlü meydan çeşmeleri içinde yalınlığı ve işçiliği ile dikkati çeken çeşmenin restorasyon projesi, Büyükşehir ve Beyoğlu Belediyesi katkılarıyla Tures firması tarafından yürütülüyor.

Kabataş İskele Meydan’ında bulunan Hekimoğlu Ali Paşa Meydan Çeşmesi’nin çalışmalarına Eylül 2007’de başlanması ve projenin yaklaşık 1 yıl sürmesi planlanıyor. 18. yüzyılın ilk yarısında inşa edilip Hekimoğlu Ali Paşa tarafından yaptırılan, mermer işleme sanatının güzel örnekleri ile süslü olan Hekimoğlu Ali Paşa Meydan Çeşmesi’nin restorasyonu bittiğinde, sadık kalınan mimari ve tarihi dokusuyla yeniden hizmete açılacak.

Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi
1732 yılında Hekimoğlu Ali Paşa tarafından yaptırılan çeşme, dört yüzlü ve iri hazneli bir meydan çeşmesi… Orijinal yeri Kabataş seddi üzeri olan çeşme 1957 yılında Meclisi Mebusan caddesi açılırken bulunduğu set üzerinden alınarak bugün durduğu iskele meydanına nakledildi ve üzerine geniş saçaklı bir çatı inşa edildi. Kabataş İskelesi karşısında merdivenli setin üzerindeyken yolun iskele yönüne alındı.

Denize dönük yüzünde Seyyid Vehbi’ye ait, 1145/1732 tarihini gösteren üç kıtalık bir kitabe yer alıyor. Caddeye bakan yüzünde ise Şair Mahmud Efendi’ye ait aynı tarihli altı kıtalık kitabe bulunuyor. Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi’nin iki yüzü yalınken, öteki iki yüzünde ise bezeme, simetri ekseninde bulunan sivri kemerli nişin çevresinde sınırlanıyor. Niş içindeki musluk dikdörtgen çerçeve içine alınmış ve çerçeve içi dilimli kemer, kemerin köşelerine doğal çiçekler, musluğun iki yanında birer serviyle bezenmiş durumda.

Hekimoğlu Ali Paşa Kimdir?
Hekimoğlu Ali Paşa 1689 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hekimpaşa Nuh Efendi, annesi Safiye Hanım. I. Mahmut saltanatında, 12 Mart 1732-12 Ağustos 1735, 21 Nisan 1742-23 Eylül 1743 ve 15 Şubat 1755-18 Mayıs 1755 tarihleri arasında toplam 5 yıl dört 4 sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı. Ayrıca, Halep ve Bosna valilikleri yaptı. Hekimoğlu Ali Paşa’nın adını taşıyan İstanbul Kocamustafapaşa'da külliyeden kalan bir cami de bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saka-su-hekimoglu-ali-pasa-meydan-cesmesini-yeniliyor_56074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!