Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sakarya Depremden Ders Almamış

Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos depreminden Sakarya’nın hiç ders almadığını söyledi.

NTV-MSNBCb>Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos depreminden Sakarya’nın hiç ders almadığını söyledi.

Işıkara, “Ağır ve orta hasarlı binalara makyaj yapılmış, insanlar oturuyor. Bazıları kiraya öğrencilere veriliyor. Bunu bana sorarsanız bir cinayet işleniyor. Bunu net bir şekilde böyle ifade etmek isterim. Sakarya’da cinayet işleniyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Doğal Afet Sigortalar Kurumu’nun ortaklaşa çalışması olan “Depremden Korunma ve Eğitimi” vermek için Adapazarı’na gelen Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Sakarya Valisi Nuri Okutan’ı ziyaret etti.
Vali Okutan’a yazdığı kitabı armağan eden Işıkara, ardından Adapazarı Merkez Belediyesi Başkanı Süleyman Dişli’yi ziyarete bulundu. Adapazarı’nda yaptığı inceleme ve temaslarda Sakaryalıların depremden hiç ders almadığını belirten Işıkara, “Olası bir Marmara depremini Sakarya, çok iyi şekilde hissedecektir. Bu gerçeği hepimizin görmesi lazım” dedi.

‘GÜNEY HATTI KIRALABİLİR’
Işıkara, “Bölgeden geçen iki fay hattı var ve yırtılan Kuzey Anadolu hattıydı. Ayrıca Güney Anadolu Fay Hattı var. Bu hat Geyve, Mekece, İznik tarafından geçiyor. Bu fay uzun zamandır sessiz ve burda olası bir kırılma söz konusu olabilir. Eğer bu fay hattı yırtılırsa veya başka bir deprem Sakarya’yı çok etkiler. İşte o zaman Adapazarı’ndaki ağır ve orta hasarlı binalarda büyük tehlikeler var. Bu binalarda oturan insanları uyarmak lazım. Ev sahipleri binalara makyaj yapıyor ve kiraya öğrencilyere veriyor. Bu yanlıştır” dedi.

‘BU RESMEN CİNAYETTİR’
17 Ağustos depremi sonrasında Adapazarı’nda oluşan Ağır ve orta hasarlı binalarda halen insanların oturduğunu söyleyen Işıkara, 1967 depremi gibi 1999 depreminden de Adapazarlıların ders almadığını söyledi. Adapazarlıların halen depreme duyarsız kaldığını söyleyen Işıkara şöyle konuştu; “Bugün Sakarya’da gördüklerimden çok müthiş üzüntü duydum. Çok şaşırdım. 1999 depreminde geldiğim zaman Adapazarlılara, ‘Hiç mi akıllanmadınız’ demiştim. Ama bu gün üzüntü ile görüyorum ki 17 Ağustos depreminden de hiç ders almamış. Ağır ve orta hasarlı binalara makyaj yapılmış insanlar oturuyor. Bazıları kiraya öğrencilere veriliyor. Bunu bana sorarsanız bir cinayet işleyiniyor. Bunu net bir şekilde böyle ifade etmek isterim. Sakarya’da cinayet işleniyor.”

‘BUGÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARALIM’
Orta hasarlı binalarda onarım yapılmadan oturulduğunu söyleyen Işıkara, “Çok ama çok üzgünüm. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na buradan sesleniyorum. Sakarya’ya gelsinler bu binaları incelesinler. Bu binalarda oturmaması konusunda insanlarla konuşsunlar. Özellikle ağır hasarlı binaların yıkılması ve orta hasarlı binaların onarılması gerekiyor. Bu binalarada iskan edilmesi mümkün değil. Ayrıca 4 kez süresi uzatılan binaların süresi kati süretle uzatılmasın. Burada gördüğüm bu günü kurtama çabasıdır. Bugünü değil geleceği kurtaralım”dedi.

‘RANTÇILARA DUR DEYİN’
Işıkara, “Ben Sakarya’da son derpermeden ders çıkartmış ve örnek bir vilayet olmasını isterdim. Acılardan ders çıkartan örnek bir vilayet olmuş beklerdim. Ama hiç ders almamış. Adapazarlılar akıllanma zamanı geldi.Vatandaşlar ranttan vazgeçerek akıllanması lazım. hem belediye’ye devlete yardımcı olması gerekiyyor. Herşey rant değildir. Canın pahası var mı ? Bu anlayışta yok” dedi.

BAŞKAN DİŞLİ: YANLIŞ BİLGİLENDİRME VAR
Işıkara’nın yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Başkan Dişli, çok katlı bina, çatı katı ve ek kata izin vermediklerini belirtti. Böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını ancak kamuoyunda böyle bir bilgilendirmenin dolaştığını söyleyen Başkan Dişli, “Halkı kim bilgilendirdiyse yanlış bilgilendirdi. Siz de yanlış bilgilendirilmişsiniz. Adapazarı’nda bodrum üstü 2 kat binaya izin veriliyor. Binada bodrum denilen kısım 2.30 metreydi. Ancak bazı bina sahipleri bu bordum katları 2.80 çekmeye başladı. Depo, dükkan, depo gibikullanılan bu yerleri bazı bina sahipleri ruhsat alana kadar zemindeki toprağı yükselterek üzerine bir beton şap atıyor. Ruhsat ve iskan alındıktan sonra şapı kırıp, toprağı kazarak bir kat daha kazanmanın hesabını yapıyordu. Böyle binalarla karşılattık” dedi.

‘BİNA YÜKSEKLİKLERİNİ İNDİRİYORUZ’
Bazı işyeri sahiplerinin küçük bir dükkanı fark edilinceye kadar iş merkezi haline bile getirdiğini söyleyen Dişli, “İşyerini iş merkezine getiren bu kişiler sonra bize ‘ruhsat ver’ baskısı kuruyor. Bir de bizi ‘güçlük çıkartıyorlar’ diye suçluyorlar. Ruhsatsız iş yaparken, bize sormadan bizi suçluyorlar. Bu kat meselesini çok tartıştık. Yüksekliği artıralım diyenlerde oldu. Aşağıya çekelim diyenlerde oldu. Sonuçta biz uzmanlarla yaptığımız çalışmalar neticesinde bodrum katları zemin üzeri 1 metreye olmasını kararlaştırdık. Ama bordum katına çok ihtiyacı olan beni sahipleri 1 metre zemin altına, 1 metre de zemin üstü olmak kaydıyla 2 metreye izin vermeyi planladık. Birde çatı katı müsaitse bir oda yapmalarına izin veremeyi hedefledik. Ama bu çatı katı değil. Çatının içinde bir oda gibi düşünün. Biz düşüncelerimizi hazırladık ve Büyükşehir Belediyesi’ne sunduk. Ancak 2.30 olan bodrum yüksekliğini 1 metreye indirmemiz karşısında ciddi tepki ve dirençle karşılaştık. Şimdi Büyükşehir Belediyesi bunu inceleyip bize bildirecek” dedi.
Bina yüksekliğinin 11.80’den hazırladıkları proje ile 10.30 metreye indirmek istediklerini belirten Başkan Dişli, “Biz bina yüksekliklerini azaltmak isterken, nerden kaynaklandığını bilmediğimiz bir söylentiyle bu binalara çatı katı verilecek gibi anlaşıldı. Biz bina yüksekliğini azaltmanın çabasındayız. Ama kim bunu yaptıysa halkımız yanlış anladı” dedi.
Dişli’nin konu hakkında verdiği bilgi doğrultusunda konuşan Işıkara, “Beni bile yanlış bilgilendirmişler. Ama bu binaları sıkı denetim şart... Bu konuda belediye büyük görevler düşüyor. Çok iyi denetim lazım. Ayrıca çatı katına yapılacak olan bir oda yerine vatandaşlar çatı katı yapabilir. Rant için bazı kişiler insans hayatını hiçe sayabilir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakarya-depremden-ders-almamis_25393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!