Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sakarya'daki 'Küresel Isınma' Yarışmasına Suriye'den Başvuru Var, Sakarya'dan Yok

Sakarya'daki 'küresel ısınma' yarışmasına Suriye'den başvuru var, Sakarya'dan yok Adapazarı Merkez Belediye Başkanlığı'nca küresel ısınmaya dikkat çekebilmek için uluslararası karikatür yarışması düzenlendi.

Zaman Gazetesi/Duran Savaş
Sakarya'daki 'Küresel Isınma' Yarışmasına Suriye'den Başvuru Var, Sakarya'dan Yok

br/> Sakarya'daki 'küresel ısınma' yarışmasına Suriye'den başvuru var, Sakarya'dan yok
Adapazarı Merkez Belediye Başkanlığı'nca küresel ısınmaya dikkat çekebilmek için uluslararası karikatür yarışması düzenlendi. 18 Nisan'da başlayan yarışmaya Suriye, Romanya gibi ülkelerin yanı sıra Ankara, İzmir, Kırklareli gibi illerden de başvuru olmasına rağmen Sakarya'dan henüz başvuru yapılmadı.

Küresel Isınma Raporu'na göre, ısınma nedeniyle kuraklaşmaya başlayan Türkiye, 100 yıl içerisinde Kuzey Afrika'ya dönecek. Kış mevsimi ortadan kalkacak, düzensiz, ani ve şiddetli yağışlar ve heyelanlar görülecek.

Adapazarı Merkez Belediyesi'nin düzenlediği ödüllü 'Küresel Isınma ve Çevre Konulu' uluslararası karikatür yarışmasına en son başvuru tarihi 22 Mayıs. Ancak yarışmanın başvuru tarihinin üzerinden 7 gün geçmesine rağmen dış ülkeler ve Türkiye'nin değişik illerinden müracaat olurken, yarışmanın düzenlendiği Sakarya'dan henüz başvuru olmaması dikkat çekti. Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli, giderek artan küresel ısınmaya dikkat çekebilmek için bu yarışmayı düzenlediklerini söyledi. Yarışmaya gelen eserlerin dünya çapında önemli karikatüristlerden oluşan jüri tarafından değerlendirileceğini dile getiren Dişli şunları kaydetti: "Küresel ısınmayı uzun zamandır insanlık âlemi konuşuyor, tartışıyor. Ama son zamanlarda yapılan toplantılar ve çıkan neticelere göre şimdi çok daha ciddi ve bizleri hayatî noktada derinden yaralayabilecek bir tehlike olarak gün yüzüne çıkmaya başladı."

Dişli, evrensel dil olan karikatürün; küresel bir sorunun anlatılmasında, daha geniş kitlelerin birlikte hareket etmelerinin sağlanmasında yardımcı olacak en etkili yollardan biri olduğunu düşündüklerini vurguladı. Küresel ısınmanın kaynağının insan olduğunu kaydeden Dişli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ana kaynağı insan olan küresel ısınmayı önlemek için, her bireye ciddi görevler düşüyor. Küresel ısınma raporuna göre, ısınma nedeniyle kuraklaşmaya başlayan Türkiye, 100 yıl içerisinde Kuzey Afrika'ya dönecek. Kış mevsimi ortadan kalkacak, düzensiz, ani ve şiddetli yağışlar, seller heyelanlar ve hortumlar görülecek. Nehirlerimizdeki su miktarı azalacak, kuraklık baş gösterecek. Küresel iklim değişikliklerinin etkilerini, çevreye duyarlılık göstererek azaltabiliriz. Unutmayalım ki, tüm insanlığın ortak malı olan değerlerin muhafazası, insanlığa karşı yükümlülüğümüzdür."

Ödül töreni 5 Haziran 2007 Dünya Çevre Günü'nde yapılacak olan yarışmada birinciye 1.500 dolar, ikinciye 1.000 dolar, üçüncüye 750 dolar, 6 mansiyona 300'er dolar, 6 kişiye de teşvik ödülü olarak 100'er dolar verilecek. Karikatürist yarışmacılar ayrıca çeşitli kuruluşlar tarafından da çeşitli ödüllerle ödüllendirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakaryadaki-kuresel-isinma-yarismasina-suriyeden-basvuru-var-sakaryadan-yok_53677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!