Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Samsun-Ceyhan, Ünye-Ceyhan Oldu

Çalık Holding ile İtalyan ENİ'nin yapımını üstlendiği Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nda güzergâh değişikliğine gidildi. Samsun-Kayseri-Ceyhan olan hattın temel güzergâhı Ünye-Sivas-Ceyhan olarak değiştirildi.

Milliyet Gazetesi/Ünsal EREKEalık Holding ile İtalyan ENİ'nin yapımını üstlendiği Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nda güzergâh değişikliğine gidildi. Samsun-Kayseri-Ceyhan olan hattın temel güzergâhı Ünye-Sivas-Ceyhan olarak değiştirildi. Yeni hattın eskisine göre daha kısa olacağı ve yaklaşık 250 milyon dolarlık tasarruf sağlayacağı belirtiliyor.
840 kilometreyi bulması planlanan hattın yeni güzergâhla 560 kilometre olacağı söyleniyor. Hattın güzergahıyla ilgili olarak dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün memleketi Kayseri ile eski Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'in memleketi Sivas arasında çekişme olmuş, sonunda Kayseri ağırlıklı hattın yapılacağı açıklanmıştı. Bu da, 'Abdullah Gül'ün memleketi, Şener'in memleketini yendi' şeklinde yorumlanmıştı. Güzergâhı değiştirilen yeni hat ise Şener'in doğum yeri olan Sivas Yıldızeli'den geçiyor.

Hattın daha önce, "Samsun, Çakallı, Kavak, Havza, Suluova, Yüzbeyli, Turhal, Amasya, Gözlek, Hasabdal, Korucuk, Özükavak, Azapbaşlı, Adilli, Boğazlıyan, Kırıkkale, Kayseri, Çayırözü, Karacaören, Yahyalı, Çamlıca, Işıkkaya, İmamoğlu, Mercimek ve Ceyhan" olarak belirlenen güzergâhı, başlangıcı Ünye olmak üzere, Akkuş, Niksa, Tokat, Yıldızeli, Şarkışla, Pınarbaşı, Sarız, Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Kozan, Sümbaş, Kadirli, Ceyhan, Yumurtalık olarak düzenlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-ceyhan-unye-ceyhan-oldu_56429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!