Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayi Üretiminde Artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2010 Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1.8, imalat sanayinde yüzde 18.9 ve elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 7.9

yapi.com.tr / AA
Sanayi Üretiminde Artış

Sanayi üretim endeksi, 2010 yılı Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.9 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre bir önceki yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 1.8, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 18.9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 7.9 artış kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2010 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.4, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 5.7 oranında artış gösterdi.

Yıllık ortalamalar incelendiği zaman toplam sanayi üretimi 2010 yılında yüzde 13.1 oranında artış gösterdi. Sanayi üretimi ortalama 2009 yılında yüzde 9.9, 2008 yılında ise yüzde 0.6 oranında gerilemişti.

En yüksek artış sermaye malı imalatında

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, 2010 yılı aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış, yüzde 34.2 ile sermaye malı imalatında kaydedilirken, bunu yüzde 24.4 ile ara malı imalatı, yüzde 8.3 enerji, yüzde 7.5 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 5 ile de dayanıksız tüketim malı imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığı zaman yüzde 100.3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, yüzde 84.2 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 45.9 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, yüzde 40.3 ile de ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı takip etti.

Ana metal sanayi yüzde 35.6, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı yüzde 30.4, elektrikli teçhizat imalatı yüzde 25.7, deri ve ilgili ürünleri imalatı yüzde 25.6, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı yüzde 23.6 arttı.

Söz konusu dönemde, tütün ürünleri imalatı yüzde 24.5, temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı yüzde 8.2, diğer imalatlar da yüzde 2.6 oranında geriledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretiminde-artis_85599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!