Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Sanayici İşçi Çıkarmak Yerine Enerji Tasarrufu Yapsın”

ISOHA Isıtma Soğutma, Güneş Enerjisi ve Klima Sistemleri Fuarı’nda enerji tasarrufu konusunda seminer veren İntervalf Genel Müdürü Cafer Ünlü, Türkiye’de enerjinin pahalı ama tasarruf etme yöntemlerinin çok kolay ve ucuz olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
“Sanayici İşçi Çıkarmak Yerine Enerji Tasarrufu Yapsın”

ISOHA Isıtma Soğutma, Güneş Enerjisi ve Klima Sistemleri Fuarı’nda enerji tasarrufu konusunda seminer veren İntervalf Genel Müdürü Cafer Ünlü, Türkiye’de enerjinin pahalı ama tasarruf etme yöntemlerinin çok kolay ve ucuz olduğunu söyledi. Sanayi kuruluşlarının aklına tasarruf tedbirleri denince işçiyi işten çıkartmanın geldiğini belirten Ünlü, “İşletme körlüğünden kaynaklanan enerji kayıpları gelmiyor. İşçi çıkarmaya gelene kadar yapmamız gerekenleri yapmıyoruz. Türkiye’nin enerji ithalatı doğalgaz ve petrol’de 2008 yılı tahmini rakamları 45 milyar dolar. Burada sanayi en büyük paya sahip. Yüzde 73’lük oranın yüzde 42’sini sanayi kullanılıyor. Yani 18 milyar dolar. Yılda yüzde 20 enerji tasarrufu ile 3.6 milyar dolarlık enerji tasarruf potansiyeli taşıyoruz. Ama işçi çıkarmak kolayımıza geliyor sanki” diye konuştu.

Türkiye’nin enerjiyi pahalı kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını söyleyen İntervalf Genel Müdürü Cafer Ünlü, enerji maliyetlerinin ürün maliyetlerine de yansıdığını, bunun da Türk sanayisini olumsuz etkilediğini vurguladı.

Bu durumun pahalı olan enerjiyi ekonomik olarak kullanma zorunluluğu getirdiğini belirten Ünlü, “Enerjinin kullanımında alınacak bazı önlemler, tasarruf sağlayacak, bunun sonucunda da enerji giderleri azalacaktır. Ülkemizdeki toplam enerji tüketiminin yüzde 42’si endüstride, yüzde 31’i konut ve işyerlerinde ısıtma amaçlı, yüzde 19’u ulaşımda, geriye kalan tarım vb. alanlarda kullanılmaktadır. Yıllar önce yapılan yanlış tesisatlar, seçilen yanlış cihazlar ve sistemler nedeni ile önemli miktarda enerji kaybı yaşanmaktadır” dedi.

Enerji kullanımında en büyük paya sahip endüstride alınacak önemlerle yüzde 10-40 arasında enerji tasarrufu sağlamak mümkün olduğunu açıklayan Ünlü, “Endüstride Buhar Kullanımı, Enerji Tasarrufu ve Enerji Geri Kazanımı” konulu seminerde makine mühendisleri ve sektör profesyonellerine hangi noktalarda neler yapılabileceğini de teknik olarak anlattı. Ünlü, endüstriyel alanda da büyük yatırımlar gerektirmeden çok basit önemlerle sağlanabilecek tasarruflar hakkında bilgi verdi.

İşletmelerde, konut ve işyerlerinde yapılabilecek iyileştirmeleri de sıralayan Ünlü, şunları söyledi: “Arızalı cihazların değiştirilmesi ile yüzde 10-15 civarında enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Ayrıca geri dönüşü 2-10 ay civarında olan küçük yatırımlarda yüzde 40’a varan oranda enerji ekonomisi yapılabilmektedir. Konutlarda ısıtmada tercih vatandaşa bırakıldığı zaman bireysel ısıtma (kombi) tercih ediliyor. Oysaki bugün Avrupa ülkelerinde merkezi ısıtma veya bölgesel ısıtma zorunlu hale getirilmiştir. Merkezi ısıtma ile bireysel ısıtmayı enerji tüketimi açısından değerlendirdiğimizde bireyseldeki enerji kaybı yüzde 30 civarındadır. Ayrıca bireysel ısıtmada emniyet önlemleri de çok önemlidir. Tesisat hataları, yanlış baca uygulamaları veya bakımı yapılmayan bacalar nedeni ile insan hayatı da tehlikeye girmektedir. Ülkemizde, enerji ekonomisi ve emniyeti düşünerek bireysel ısıtma yerine merkezi ısıtmaya geçilmesi gerekir. Binalarda yalıtım yapılıp, verimli yakma sistemleri kullanıldığında yüzde 40-50 arası enerji tasarrufu sağlamak mümkün olacaktır.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayici-isci-cikarmak-yerine-enerji-tasarrufu-yapsin_65913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!