Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sanki Ev değil Komşu Almışlar

Kayabaşı'ndan ev alanların ilk izlenimleri çok karamsardı: "Burası gerçekten dağın başı. İnşaata bakmaya gittiğimizde köpekler saldırdı." Aradan bir yıl geçti, bölgenin çehresi değişmeye başladı. Çalışmalar son hızıyla devam ediyor, aileler de boş durmuyor. İnternet üzerinden tanışan aileler, daha taşınmadan piknikler düzenliyor, çay sohbetleri

Zaman CumaErtesi
Sanki Ev değil Komşu Almışlar

TOKİ'nin Kayabaşı konutlarından ev alan Tahsin Batur, bir arkadaşıyla birlikte geçtiğimiz yılın mayıs ayında inşaat alanına gitmiş. Kayabaşı'nı bulmakta bir hayli zorlanmış ve kaybolmuşlar. Birkaç kişiye sorduktan sonra güç bela bölgeye ulaşmışlar. Çalışan iş makinelerini, yükselen binaları görünce çok heyecanlanmışlar. Hemen apartmanların fotoğraflarını çekmişler ve evlerine dönmüşler.

Sonra bir akşam, "Biz neden bu fotoğrafları bir internet sitesi kurup yayınlamıyoruz?" şeklinde bir fikir gelmiş akıllarına. www.tokikayabasi.com işte böyle doğmuş. On beş günde bir, binalarla ilgili güncel fotoğraflar eklemişler. Yeni bir bilgi, belge ve video bulan hemen siteye göndermiş. İnternet sitesini ziyaret edenlerin sayısı da her geçen gün artmış, müstakbel komşular birbirleriyle tanışmış. Tanışmakla da kalmamış, piknikler düzenlemiş, kahvaltılarda bir araya gelmişler. Kadınlar ev gezmelerine gitmeye başlamış, erkeler ise halı saha turnuvalarında ter dökmüş.

Ramazan'da da toplu iftarlar vererek kaynaşmayı ihmal etmemişler. En son düzenlenen piknik organizasyonuna 200 aile katılmış. Hal böyle olunca sitenin üye sayısı 8 bini geçmiş. Her gün ortalama 4 binden fazla kişi siteyi ziyaret eder olmuş. Kura dönemlerinde ise ziyaretçi sayısı 10 bini geçiyor. Sadece kadınlar için ayrı bir forum sitesi açmışlar. Sitenin müdavimi haline gelen kadınlar, dertlerini müstakbel komşularıyla paylaşmış. Yemek tarifleri, diyet listeleri ve çocukların okulda yaşadıkları problemler forum sayfalarına yansımış. Daha komşu olmadan hemen herkes birbirini tanımış ve sevmiş. Sanki ev değil de komşu almışlar! Ne diyelim darısı Kayabaşı'ndan ev alamayanların başına!

Komşusunun çocuk sayısını bile öğrenmişler

Kayabaşı konutları satışa çıkartıldığı ilk günlerde kulaktan kulağa çok sayıda şehir efsanesi dolaşıyordu. İnşaat alanına ilk kez gidenler burayı 'dağın başı' diye tanımlıyordu. "Daireme bakmaya gittim, köpekler saldırdı.", "Buranın bitmesi tam bir hayal!" şeklinde yorumlar yapılıyordu. Hatta peşinatlarını geri alarak vazgeçen aileler bile oldu. Şimdi burada koca bir şehir yükseliyor. Çalışmalar hızla devam ediyor. Birinci etabın daireleri önümüzdeki nisan ayında teslim edilecek. Proje tamamlandığında 65 bin konutta yaklaşık 250 bin kişi oturacak. Kayabaşı'ndan ev alan 20 aileyle inşaat alanında buluştuk. Aileler buluşma esnasında tokalaşmak yerine birbirine sarıldı, uzun uzun sohbet etti. Özellikle kadınlar kendi aralarında çok samimiydi. Daha önce düzenledikleri kahvaltılar, misafirlikler ve İstanbul gezintileri kaynaşmalarına vesile olmuştu.

Kadınlar günler düzenler de erkekler boş durur mu? Onlar da kendi aralarında halı saha turnuvaları, voleybol maçları ve piknikler organize ediyor. Derbi maçlarında bir araya geliyorlar. Serkan Samsa, Barış Alp ve Tahsin Batur site üzerinden tanışmışlar. Geçtiğimiz haftalarda balık tutmaya gitmişler. Daire sahiplerinden Serkan Samsa'nın başına ilginç bir olay gelmiş. Samsa, internet sitesi üzerinden tanıştığı karşı komşusuyla aynı memleketten hatta aynı ilçeden olduğunu öğrenmiş. Samsa, "Site sayesinde tarifi imkânsız bir sosyal çevrem oldu. Herkes komşusunu merak edip arıyor, birbirini tanımak için sorular soruyor. Komşusunun ne iş yaptığını, evli mi yoksa bekâr mı olduğunu, memleketini, çocuk sayısını öğreniyor. Ama gördüğüm kadarıyla bayanlar bizden daha aktif! Çay partileri, çardakta kahvaltılar ve ev gezmelerinde bir araya geliyorlar. Bu devirde böyle komşuluk kimselere nasip olmaz." diyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanki-ev-degil-komsu-almislar_81549.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!