Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sanko, Gaziantep Çimento'yu...

Sanko, Baraj ve Çimento Fabrikalarına Talip

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, enerji sektörü ihalelerinde yer alabileceklerini, çimento fabrikalarının tamamına talip

Dünyab>Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, enerji sektörü ihalelerinde yer alabileceklerini, çimento fabrikalarının tamamına talip olduklarını söyledi.

Sanko Holding, geçen yıl ihracatını yüzde 40 artırarak 209 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2005 yılında 220 milyon dolarlık ihracat hedefleyen Sanko, devletin satışa çıkaracağı bazı barajlara ve çimento fabrikalarına talip olduğunu açıkladı. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, yaptığı açıklamada, ekonomideki son durumu ve şirketlerinin yeni hedeflerini anlattı.
Abdülkadir Konukoğlu, Gaziantep'in teşvik dışı bırakılmasını eleştirerek, "Gaziantep'in teşvik dışı bırakılması negatif bir durumdur. Bu demek değil ki, teşvik yok diye yatırım olmayacak. Yine yatırımlara ve rekabete devam edeceğiz. Teşvik olsaydı iyi olurdu ama olmadı. Hükümetin almış olduğu karara kurumlar olarak uymak zorundayız" dedi.

Yeni alınacak teşvik kararlarında Gaziantep'in yer alacağına inandığını ifade eden Konukoğlu, "Hükümet, yeni teşvik sisteminde sektörel olarak düşünüyor. Bu teşvikin zamanı belli değil ama Gaziantep'in sektörel teşvikten faydalanacağına inanıyorum" diye konuştu.

Özbekistan'da yatırım araştırması

Konukoğlu, yurtdışına yatırım yapmayı hiç düşünmediklerini, sadece Özbekistan'da yatırım için bir araştırma yaptıklarını dile getirerek, "Özbekistan'da yapacağımız yatırımdan, şartları iyi hesaplandığında uygun olmadığını gördüğümüz için vazgeçtik. Zaten son Teşvik Yasası'yla doğu bölgelerimiz de Özbekistan oldu" şeklinde konuştu.

3 yıl önce mağaza fiyatlarının değişmeyeceğini belirttiğini hatırlatan Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Faizler düştükçe mağaza fiyatları bir müddet daha aynı kalacak. Önümüzdeki 3 yılda ise mağaza fiyatlarının yılda ortalama yüzde 4-5 oranında artmasını bekliyorum."

Konukoğlu, paradan 6 sıfır atılmasının fiyatlarda bir değişikliğe neden olmadığını, sadece psikolojik yansımaları olduğunu, Türk Lirası'nın değer kazanmasının kendilerini gururlandırdığını kaydetti. Abdülkadir Konukoğlu, reel faizlerin enflasyonun üzerinde olmasının doğal olduğunu söyleyerek, "Reel faizleri aniden indirmeye kalkarsan, bu kez ekonomiye hakim olamazsın" dedi.

"İhracatçının gücü kalmadı"

Abdülkadir Konukoğlu, 2004 yılında ihracatta yaşanan artışın üreticinin özverisinden kaynaklandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Uzakdoğu fiyatlarıyla Türkiye'nin rekabet gücü kalmadı. Çünkü Türkiye'de enerji ve maliyet girdileri çok yüksek. O bakımdan biz Uzakdoğu'yla çarpışacak durumda değiliz. 2004 yılında özellikle tekstil sektörü dişini sıktı, zarar da etse müşterisini kaybetmemek için mal sattı. 2005 yılında bu nedenle ihracat artışından pek umutlu değilim. Türkiye'de önümüzdeki 20-30 yılda tekstil ihracatı hızını kesecektir. Türkiye'ye kaba işler kaldı. Teknoloji gelişti. Markalaşma ön plana çıktı. Eskisi gibi azıcık param var, gidip tekstil fabrikası kurayım, dönemi bitti."

Sanko Holding'in yatırımları ve yeni hedefleri hakkında da bilgiler veren Konukoğlu, 2004 yılında başlattıkları yatırımları 2005 yılında tamamlamayı planladıklarını ifade etti. Konukoğlu, "Devletin yapacağı özelleştirme ve satacağı bazı kurumlara şimdiden talip olduğumuzu söylemek biraz erken. Bunu ancak zaman gösterecek. Sadece bazı baraj ve çimento fabrikalarına talipli olduğumuzu söyleyebilirim. Enerji sektörü ihalelerinde yer alabiliriz, çimento fabrikalarının hepsine talibiz. Ama elimize hangisi geçecek, onu ihale sonucunda göreceğiz" dedi.

"Özelleştirmede ortaklık düşünmüyoruz"

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, özelleştirme ihalelerinde geçmişte Petkim ihalesinde Zorlu Holding'le yaptıkları ortaklık gibi büyük şirketlerle ortaklık yapmayı düşünmediklerini, ancak bütün büyük şirketlerle şartlar uygun olduğu sürece ortaklık yapabileceklerini söyledi.

- Yeni teşvik sektörel olmalı,

- Gaziantep'in teşvik dışı bırakılması negatif bir durum,

- Paradan 6 sıfır atılması psikolojik etki yaptı,

- 2004 yılında ihracatta yaşanan artış, üreticinin özverisinden kaynaklandı,

- Uzakdoğu'yla rekabet gücümüz kalmadı, 2005'te ihracat artışından umutlu değilim,

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanko-baraj-ve-cimento-fabrikalarina-talip_22649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!