Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şanlıurfa Hidroelektrik Santrali, Bitmek Üzere

Şanlıurfa’da, yapımına 1981 yılında başlanan ve yılda 156 milyon kilovatsaat enerji üretecek Şanlıurfa Hidroelektrik Santrali’nin yıl sonunda tamam

Türkiyeb>Şanlıurfa’da, yapımına 1981 yılında başlanan ve yılda 156 milyon kilovatsaat enerji üretecek Şanlıurfa Hidroelektrik Santrali’nin yıl sonunda tamamlanacağı bildirildi. DSİ 16. Bölge Müdürü Gülabi Polat, Şanlıurfa HES’in, tamamlanma aşamasına geldiğini, 5 trilyon liralık bir harcama sonrası sistemin faaliyete geçeceğini belirtti.

Bu yıl, 5 trilyonluk ödenek bekleniyor

Atatürk Barajı Gölü’nden T-1 ve T-2 tüneleriyle gelen suyun enerji üretildikten sonra Şanlıurfa, Harran ve Akçakale ovalarına bırakıldığını anlatan Polat, “Şanlıurfa HES, suyun tünelerden ovalara verildiği alanda bulunuyor. Çalışmalarda son aşamaya geldik. Yıl içinde 5 trilyon lira bir ödenek sağlanırsa, Şanlıurfa’nın elektriği karşılanmaya başlanır. 1981 yılından bugüne 500 milyon dolar harcanan HES, kısa sürede kendini amorti ederek, gelir getirmeye başlar. Yılda 156 milyon kilovatsaat enerji üretiminin planlandığı HES’te, türbinler hazırlandı. Jeneratörler ise yerleştiriliyor” dedi.

Polat, HES’in inşaat kısmında Yüksel İnşaat şirketinin, türbin ve jeneratör kısmında ise ASTOM-VATEK şirketlerinin görev aldığını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanliurfa-hidroelektrik-santrali-bitmek-uzere_5470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!