Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şanlıurfa Yüzünü Güneşe Dönüyor

Türkiye'de güneşlenme süresinin en uzun olduğu illerden Şanlıurfa'da, güneş enerjisiyle tarımsal sulamanın yanı sıra, 50 milyon avroluk yatırımla kurulacak tesisten, Ortadoğu ve Afrika'ya panel satılabileceği bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Şanlıurfa Yüzünü Güneşe Dönüyor

Türkiye'de güneşlenme süresinin en uzun olduğu illerden Şanlıurfa'da, güneş enerjisiyle tarımsal sulamanın yanı sıra, 50 milyon avroluk yatırımla kurulacak tesisten, Ortadoğu ve Afrika'ya panel satılabileceği bildirildi.
    
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ŞUTSO) yapılan açıklamaya göre, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, GAP Toprak Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün (GAPTSKTAEM), güneş enerjisi kullanılarak sulanan ve biber üretiminin yapıldığı istasyonu ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı. Ertekin, güneş enerjisiyle tarımsal sulama yapmanın elektrik enerjisinden daha hesaplı olduğunu ifade etti. Oda olarak yenilenebilir enerji konusunda kendilerinin de çeşitli araştırma ve çalışmalar yaptıklarını, güneş enerjisinde işin ticari boyutuyla ilgilendiklerini belirten Ertekin, güneş enerjisiyle çalışan ve tarımsal sulama yapan sistemlerin parçalarını, Şanlıurfa'da üretmek için fizibilite çalışmaları yürüttüklerini bildirdi.
    
''Ticarileştirmek istiyoruz''
    
Yıllık güneşlenme süresinin 3 bin saat olduğu Şanlıurfa'da yatırım için yurt dışında incelemelerde bulunduklarını da belirten ŞUTSO Başkanı Ertekin, şunları kaydetti:

''Bu çalışma için arkadaşları tebrik ediyorum. Gerçekten çok güzel bir çalışma yapmışlar. Enerji gün geçtikçe daha pahalılaşıyor. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak yenilenebilir enerjiyle yakından ilgileniyoruz. GAP İdaresi ve Harran Üniversitesinin de bu yönde çalışmaları var. Bu çalışmaları bir araya getirerek, bunları ticarileştirmeyi düşünüyoruz. Ticarileştirdiğimiz zaman hem buradaki çiftçilerimize, hem de enerji üretimiyle ilgili bir sanayi kazandırmış olacağız. Bundan güzel sonuçlar alacağımızı ümit ediyorum. Şanlıurfa'da 50 milyon avroluk yatırımla kurulacak tesisten Ortadoğu ve Afrika'ya panel satabiliriz.''

Bölgede kaçak elektrik ve elektrik kesintilerinin de güneş enerjisiyle tarımsal sulama yapılarak önlenebileceğine değinen Ertekin, yerinde incelediği güneş enerjisi yardımıyla sulanan 15 dönümlük alandaki biber üretiminde rekoltenin de yüksek olduğunu gördüğünü ifade etti.
    
Enstitü Müdürü Dr. Abdülkadir Sürücü ise yürüttükleri projenin meyvelerini almaya başladıklarını ifade etti.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanliurfa-yuzunu-gunese-donuyor_82601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!