Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şanlıurfa’da 97 Arkeolojik SİT Alanı

Şanlıurfa’da bugüne kadar 103 arkeolojik, kentsel, doğal ve tarihi SİT alanının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tescil edilerek koruma altına alındı

NTV-MSNBC
Şanlıurfa’da 97 Arkeolojik SİT Alanı

b>Şanlıurfa’da bugüne kadar 103 arkeolojik, kentsel, doğal ve tarihi SİT alanının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tescil edilerek koruma altına alındığı bildirildi. Bunların 97’si arkeolojik SİT alanı.

Şanlıurfa Valiliği’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, kent merkezi, bağlı ilçeler ve köylerde 97 arkeolojik SİT alanı tespit edildi.


Kentin 11 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğuna ve bu özeliğiyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına işaret edilen açıklamada, arkeolojik sit alanları dışında Şanlıurfa, Harran ve Birecik’te bazı yerleşim alanlarının kentsel SİT alanı olarak tescil edildiği belirtildi.
Şanlıurfa kent merkezi ve Birecik ilçe merkezinin bir kısmının doğal SİT alanı olarak koruma altına alındığına dikkat çekilen açıklamaya göre, Kurtuluş Savaşı’nda şiddetli çatışmaların yaşandığı Şanlıurfa-Gaziantep karayolundaki Şebeke mevkii de tarihi SİT alanı şeklinde tescil edildi.
Açıklamada ayrıca, Şanlıurfa’da ve Birecik İlçesi’nde 1 askeri yapı, 27 dinsel ve kültürel yapı, 278 sivil mimarlık örneği ev olmak üzere, toplam 306 taşınmaz kültür varlığının tescil edildiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanliurfada-97-arkeolojik-sit-alani_17091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!