Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şantiyeler için Sensormatic Elektronik Güvenlik Çözümleri

Fiziksel koşulları nedeniyle kontrol edilmesi güç alanlar olarak öne çıkan şantiyeler birçok güvenlik riskiyle karşı karşıya kalıyor. Sensormatic yeni nesil elektronik güvenlik çözümleri şantiyelerdeki güvenlik ihtiyacını farklı teknolojiler kullanarak sağlamaya imkan veriyor.

yapi.com.tr
Şantiyeler için Sensormatic Elektronik Güvenlik Çözümleri

İnşaatların kalbi niteliğindeki şantiyeler; geniş alana yayılmaları, fiziksel olarak korumaya sahip olmamaları ve sınırlı kablolama ve sınırlı elektrik kullanımı gibi sorunlar nedeniyle pek çok güvenlik riski ile karşı karşıya kalıyor. Koruması çok zor görünen inşaat alanlarını ve sınır bölgelerini etkin bir şekilde kontrol altına almak için şantiye içi ve dışına özel kurgulanan elektronik güvenlik çözümleri alanların kolayca korunmasına destek oluyor.

Şantiyelerin 7/24 korunmasını sağlamanın, projelerin başarısı için önemli bir unsur olduğunu belirten Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, "Bir şantiyede, risk analizi doğrultusunda alınacak çok sayıda önlem mevcut. Yapacağınız proje ne olursa olsun güvenlik çözümleri, düzenin oluşması ve huzurun teminiyle birlikte verimliliğin artmasını sağlar, maddi-manevi kayıplar yaşanmasının önüne geçer” dedi.

İlk öncelik, çalışan güvenliği
Şantiyelerde en önemli konuların başında, çalışanların güvenliğini sağlamak geliyor. Öncelikle herhangi bir kazaya yol açmamak için, iş makinelerinin yetkin kişiler tarafından kullanılması gerekiyor. Bu noktada insani hataların önüne geçmek amacıyla personel ve araçlar için gerçek zamanlı konum takibi yapan RFID okuyucular tercih ediliyor. RTLS Çözümü ile personel için tehlike arz eden herhangi bir araç yaklaştığında, operatörlere anında uyarı yaparak iş sağlığı ve güvenliğini sağlıyor. İş süreçlerinin aksamasının önüne geçerek verimliliğe de katkı yapıyor.

Ayrıca şantiyede riskli durumlardan bir diğeri de yangın. Yangın algılama ve ihbar sistemi, bir yangın durumunu en erken sürede algılayarak, olası maddi-manevi kayıpların önüne geçilmesini sağlıyor. Şantiyelerde çalışan işçilerin dinlenme ve giyinme alanları, yemekhane, kantin, yatakhane, tuvalet ve lojmanları, video izleme, yangın algılama ve acil anons sistemleri entegrasyonuyla kolaylıkla güvenlik altını alınıyor.

Şantiyeye giriş-çıkış kontrol altında
Bir şantiyede güvenliğin sağlanması için giriş-çıkış noktaları, yemekhane, yatakhane, depolar, iş makinesi parkı gibi alanların kontrol altında tutulması ve çevre güvenliğini sağlayacak önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemlerin başında da geçiş kontrol sistemleri geliyor. Kurulacak geçiş kontrol sistemleriyle hangi personelin aktif olarak sahada çalıştığını kontrol etmek mümkün. Gelişmiş güvenlik sistemleri sayesinde şantiye içinde istenilen tüm bölümler kontrol altına alınabiliyor ve kontrolsüz faaliyetlerin önüne geçilebiliyor. Video izleme, yangın algılama, sesli anons gibi farklı diğer güvenlik sistemleriyle entegre edilebilen geçiş kontrol sistemleri, merkezi yönetim yazılımlarıyla tek bir platform üzerinden kolay şekilde yönetilebiliyor.

Kablosuz, hızlı yoklama çözümü
Yoklama alınması gereken ancak kart okuyucu montajının mümkün olmadığı herhangi bir yerde Yoklama Çözümü tercih ediliyor. Personel kartları tablete okutuluyor, o alanda bulunan veya bulunmayan kişilerin bilgileri görüntüleniyor. Kablolama gerektirmeyen bu çözümün, şantiye girişleri, açık saha çalışma alanları, servis araçları gibi farklı kullanım alanları bulunuyor. Marka bağımsız herhangi bir tabletle çalışabildiğinden uygun maliyetlere sahip. Olağanüstü durumlarda kullanıldığında olası bir karmaşanın yönetilmesini sağlayan sistem, olaylara daha hızlı müdahale edilebilmesine olanak tanıyor.

Malzeme deposuna erken uyarı sistemi
İnşaat malzemeleri fiyatlarının arttığı bu dönemde, malzeme kaybını önlemek özellikle önemli hale geldi. Bunun için şantiyelerde malzeme deposunun güvenliğini sağlayacak caydırıcı önlemler almak şart. Bu alanların korunması, Video İzleme Sistemleri entegrasyonu ile bir güvenlik sorunu olmaktan çıkıyor. Akıllı kamera sistemleriyle entegre edilerek yalnızca malzemelerin değil kullanıldığı tüm alanların 7/24 güven içinde olması sağlanıyor.

Kamera sistemiyle birlikte kullanılan akıllı yazılımlar sayesinde yetkisiz giriş, şüpheli paket ya da amaçsızca dolaşan şüpheli şahıslar anında belirlenerek, Uzaktan İzleme Merkezi’ne raporlanıyor. Bu sayede insan gözünden kaçabilecek detaylar anlık olarak operatörlerle paylaşılıyor ve proaktif şekilde önlem alınması veya müdahale edilmesi sağlanıyor. İstenirse uzaktan sesli anons da yapılabiliyor. Erken uyarı ile pek çok olayı henüz gerçekleşmeden önlemek mümkün hale geliyor.

Şüpheli şahıs ve paketlere karşı kullanılan bir güvenlik sistemi olan RVS GO, yüksek alarm doğruluğu ile daha kısa zamanda daha doğru müdahale imkanı sunuyor. Hızlıca kurulumu yapılan RVS Go, yüksek çözünürlüğe sahip 16 kameraya kadar destek verebiliyor ve bulut sistemi üzerinde depolama sağlıyor.        

Sınırlı elektrik olan alanlara pratik çözüm
Şantiye alanı içinde elektrik bağlantısının sınırlı olduğu alanlarda, akıllı mobil güvenlik kameralarının kullanımı tercih ediliyor. Tekerlekli olduğu için her alanda kullanımı kolay olan bu kameralar, hızla devreye alınabilen bir çözüm olarak değişen güvenlik ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Mobil kamera kurulum gerektirmiyor ve şantiyeler gibi geniş alanların güvenlik kurgularında etkili bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Proaktif çevre güvenliği
Şantiyelerde çevre güvenliği için tercih edilen Çevre Güvenlik Sistemleri; çevre koruma sınır çiti, toprak altı optik algılayıcılar, duvar üzerine monte edilebilen algılayıcılar, hareket sensörleri, radar, lidar ve mikro dalga gibi alanın ihtiyacına göre farklı seçeneklerden oluşuyor. Seçilen çözümlerin tümü diğer güvenlik sistemleriyle entegre edilerek, daha proaktif bir çevre güvenlik çözümü tasarlanabilyor. İlgili alanda bulunan kameralarla entegrasyon sayesinde, ihlalin yapıldığı bölgenin görüntüleri kontrol merkezi monitörlerine otomatik olarak yansıtılarak, ilgili görevlinin veya operatörün görüntüleri anlık görmesi ve ihtiyaç halinde uzaktan müdahalesine olanak tanıyor.

 

 *

Sensormatic Güvenlik Hizmetleri Hakkında

1994 yılından beri sektör lideri olarak hizmet veren Sensormatic, 12 farklı sektörde ihtiyaca özel tasarladığı marka bağımsız çözümlerle öne çıkan güvenlik teknolojileri ve iş zekası çözümleri entegratörüdür.

300’e yakın uzman çalışanı ve Türkiye’de 16 farklı şehirde bulunan teknik ekibiyle Perakende, Bankacılık-Finans, Ticari-Endüstriyel tesisler, Havacılık, Kamu-Adalet, Enerji, Eğitim, Turizm ve Otelcilik, Sağlık, Spor, Ulaştırma ve Lojistik ve Veri Merkezi alanlarına güvenlik ve operasyonel verimlilik sağlayan teknolojik çözümler sunar.

Sensormatic güvenlik ve iş zekası kategorilerinde çözüm sunar. Güvenlik teknolojileri kategorisinde video izleme, geçiş kontrol, yangın algılama, seslendirme-anons, hırsız ihbar ve elektronik ürün takip çözümleri bulunur. İş zekası kategorisinde personel devam takip sistemleri, RFID demirbaş ve envanter yönetimi, gerçek zamanlı lokasyon belirleme, trafik analizi, elektronik fiyat etiketi ve kayıp önleme yönetimi çözümleri yer alır. Sensormatic ayrıca pandemi döneminde yeni normale geçişte, kurumların çalışanlarının ve müşterilerinin sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla ateş ve maske kontrolü yapan termal ve video analiz özellikli kameralar, bir alandaki kişi sayısını gerçek zamanlı ölçüp, kapasite aşıldığında uyarı veren yoğunluk ölçüm çözümü, bireyler arasındaki sosyal mesafenin korunmasını sağlayan sosyal mesafe koruma çözümü ve temas etmeden geçişe olanak veren geçiş kontrol çözümleri sunmaktadır.

2011 yılında gerçekleşen birleşme ile bir Securitas grup şirketi olan Sensormatic, bu köklü uluslararası yapıdan aldığı güçle teknoloji ve insanın uyum içinde çalıştığı lokal ve global projeler üretir. 1934’te kurulan ve merkezi İsveç’te bulunan Securitas, toplam 48 ülkede, uzman güvenlik hizmetlerinden, teknolojik çözümlere ve danışmanlığa kadar uzanan geniş hizmet yelpazesi ve 355 binden fazla çalışanı ile hizmet veriyor.

*Sensormatic bir Securitas Grup şirketidir.

http://www.yapi.com.tr/urunhaberleri/santiyeler-icin-sensormatic-elektronik-guvenlik-cozumleri_189121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!