Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Santral Garaj Mahkemesi Büyükşehir Lehine Sonuçlandı

Bursa'nın merkezinde 10 yıldır çöküntü görüntüsüyle iç burkan Santral Garaj'ı cazibe merkezi haline getirecek proje ile alakalı Emekli Sandığı'nın açtığı dava Büyükşehir Belediyesi'nin lehine sonuçlandı.

Zaman Gazetesiursa'nın merkezinde 10 yıldır çöküntü görüntüsüyle iç burkan Santral Garaj'ı cazibe merkezi haline getirecek proje ile alakalı Emekli Sandığı'nın açtığı dava Büyükşehir Belediyesi'nin lehine sonuçlandı.

Emekli Sandığı'nın Santral Garaj'daki hisselerin devriyle ilgili Bursa Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı sözleşmenin feshi ve elinde bulunan teminat mektubunu da nakde çevirme yönündeki talebiyle ilgili açılan dava neticelendi. Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, yapılan yargılama sonucunda dosyadaki bilirkişi raporları ve diğer delilleri de dikkate alarak, 3 Nisan 2007 tarihli kararında davacının davasını kabulü ile imzalanan 8 Temmuz 2005 tarihindeki sözleşmenin geçerliliğinin devamına ve teminat mektubunun paraya çevrilmesi talebinin durdurulmasına karar verdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Emekli Sandığı arasında eski Santral Garaj'daki yerle ilgili 8 Temmuz 2005 tarihinde yapılan protokolle yüzde 59 hisseye sahip Emekli Sandığı, kendi hissesini yıllık 300 bin YTL karşılığında 49 yıllığına Büyükşehir Belediyesi'ne kiralamıştı. Protokolde gayrimenkul üzerindeki kiracıları tahliye etme ve binaları yıkma yükümlülüğü, Büyükşehir Belediyesi'ne verilmişti. Ayrıca sözleşme kapsamında düzenlenen ulusal yarışmayla proje tespit edilip, açık ihale sonucu ihale gerçekleştirilmişti.

Yapılan ihalede Büyükşehir Belediyesi sözleşme konusu gayrimenkulü 30 yıllığına kira bedeli karşılığında Küçük Çalık Tekstil Sönmez Turizm AŞ'ye kiralamıştı. Emekli Sandığı, bu kira akdinden sonra ihale sonucunda çıkan kira bedeli ile kendisine ödenen bedel arasındaki farkı ileri sürüp sözleşmeyi tek taraflı fesih ettiklerini ve ellerindeki teminat mektubunu nakde çevireceğini belirtmişti. Büyükşehir Belediyesi de, 8 Temmuz 2005 tarihinde imzalanan sözleşmeyi göstererek anlaşmanın feshinin geçersiz olmasını talep etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santral-garaj-mahkemesi-buyuksehir-lehine-sonuclandi_53238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!