Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Santralistanbul, Özerdem ve Vakıf Üniversiteleri

Önümüzdeki günlerde açılışı gerçekleşecek olan Santralistanbul, Sütlüce'deki, İstanbul'un ilk enerji tesisi olan Silahtarağa Elektrik Santralı'nda yaşam bulacak. 118 bin metrekarelik bir alana sahip ve proje maliyeti 50 milyon dolar civarında. Eğitim ve sanat iç içe olacakmış.

Milliyet Gazetesi/Abbas Güçlüilgi Üniversitesi'nin "patron"u Oğuz Özerdem müthiş girişimci bir ruha sahip. Bilgi Üniversitesi'ni sıfırdan yarattı. Şimdi de Santralistanbul gibi büyük bir projeye imza atıyor. En iyi tarafı da eğitimi seviyor olması. Ama bir huyu var. Sadece söylemek istediklerini söylüyor. Merak edilenleri değil. Eee, arkasında güçlü dayıları var.
Gazetelerde sık sık tam sayfa röportajları çıkıyor. Ve her defasında kendi yağında kavrulduklarını hatırlatıyor. Devlet ya da holding destekli vakıflar gibi olmadıklarını da özellikle vurguluyor. Ancak ne hikmetse Kuştepe'deki üniversite arazisi ve binaların bir bölümü ile yeni yapılan Santralistanbul'un kime ait olduğunu, ne kadar kira bedeliyle, kaç yıllığına kiralandığını hiç söylemiyor.

Ortada yasal olmayan bir şey mi var? Hayır. Başkaları almıyor mu? Fazlasıyla var. Kamuya ait arazi ya da binaların, tahsis ya da düşük kira bedeliyle uzun yıllar üniversiteye verilmesine karşı mıyız? Kesinlikle hayır. Tüm sektörlere veriliyor da eğitim kurumlarına neden verilmesin!

Ama başta üniversiteler olmak üzere alanlardan hiçbiri kamudan destek görüp sonra da ortaya çıkarak "Herkes devletten, zengin vakıflarından bir şeyler alıyor ama biz yağımızda kavruluyoruz" demiyor. Demedikleri için de bunu hatırlatmak her defasında bize düşüyor...

Dahası, Anayasa'ya göre kâr amacı gütmeyen vakıflarca kurulan bir üniversitenin, ABD borsasında işlem gören bir şirketle nasıl bir ilişki kurduğu, şirket temsilcilerinin üniversitenin kurucu vakfında nasıl görev aldıkları ve bu birlikteliğin arkasında nelerin yattığı da merak konusu. Bu meraklıların en başında da, "Anayasa ve yasalar bir değil, bin defa çiğneniyor" diyen, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz geliyor. Oysa, Bilgi Üniversitesi'ne kuruluş iznini yasaları zorlayarak kendisi vermişti. Nereden nereye?..

Önümüzdeki günlerde açılışı gerçekleşecek olan Santralistanbul, Sütlüce'deki, İstanbul'un ilk enerji tesisi olan Silahtarağa Elektrik Santralı'nda yaşam bulacak. 118 bin metrekarelik bir alana sahip ve proje maliyeti 50 milyon dolar civarında. Eğitim ve sanat iç içe olacakmış. Başbakan Erdoğan'ın onayıyla kiralanmış...
Haliç'in öte yanındaki Tekel Sigara Fabrikası da Kadir Has Üniversitesi'ne tahsis edilmişti. Öylesine güzel restore ettiler ki, iyi ki verilmiş dedirtiyor. Eminim Santralistanbul da öyle olacak. Aradaki tek fark, onlar devlete hep teşekkür ediyorlar. Eminim Bilgi'ciler de öğrenecek...

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/santralistanbul-ozerdem-ve-vakif-universiteleri_56186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!