Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sapanca'nın Sırrı Çözüldü

Sapanca Gölü'nde yaşanan renk değişiminin göldeki suyun yenilenememesine bağlı olarak alg (bir tür yosun) miktarındaki artıştan kaynaklandığı belirtildi.

Vatan Gazetesib>Sapanca Gölü'nde yaşanan renk değişiminin göldeki suyun yenilenememesine bağlı olarak alg (bir tür yosun) miktarındaki artıştan kaynaklandığı belirtildi. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meriç Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sapanca Gölü'ndeki renk değişiminin göldeki alg sayısındaki aşırı artış nedeniyle yaşandığını belirtti.

Albayrak, göldeki alg artışının dönemsel olarak anormal olduğunu ifade etti. Albayrak, daha çok yaz aylarında gelişen durumun şubat ayında görülmesinin, gölden fazla su çekilmesi bunun yanında yeni kaynaklardan beslenememesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

'Gölün suyu yenilenemediği için alg sayısında artış yaşanıyor. Mavi-yeşil alg sayında aşırı artış var. Bunların güneş ışıklarıyla parçalanması nedeniyle renk değişimi gerçekleşti. Nedeni kirlilik değildir. Ancak gölün suyu yenilenemiyor. Isı farkları da bu durumda etkili oluyor. Nedeni daha çok iklimsel görünüyor. Tahlillerimizi sürdürüyoruz. Göl içme suyu olduğu için önemli. Benzer bir olay 1997'de yaşanmıştı. Daha çok yaz aylarında görülmesi gerekirdi. Şubat'ta yaşanması normal değil.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapancanin-sirri-cozuldu_51591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!