Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şarık Bey’in Moskova Kirası 150 Milyon Dolara Oturdu

İnşa ettiği konser salonu bugün açılacak olan Enka İnşaat'ın Moskova'da sahibi olduğu kiralık ofis alanlarının toplamı 300 bin metrekareyi buldu. <

Hürriyetb>İnşa ettiği konser salonu bugün açılacak olan Enka İnşaat'ın Moskova'da sahibi olduğu kiralık ofis alanlarının toplamı 300 bin metrekareyi buldu.
Enka'nın Onursal Başkanı Şarık Tara, metrekare başına yıllık kira gelirlerinin 500 dolar olduğunu söyledi. Toplam kira geliri 150 milyon dolara ulaşıyor.

Enka İnşaat Onursal Başkanı Şarık Tara, son beş yılda Moskova'da sahip olduğu ofis ve onların kira gelirleriyle kendi rekorunu egale etti. Enka İnşaat'ın Moskova'da sahibi olduğu iş merkezlerindeki toplam kiralık ofis alanı 300 bin metrekareye, yıllık geliri de 150 milyon dolara ulaştı.

1970'li yıllardan beri Enka İnşaat'ın çalışmak üzere yurtdışına Türkiye'den 146 bin kişi götürdüğünü belirten Şarık Tara, bunun 41 bininin başta Moskova olmak üzere Rusya'da değişik dönemlerde istihdam edildiğini vurguladı.

Tara, yine başta Moskova olmak üzere Rusya'da değişik inşaat projelerine imza attıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

İKİYE KATLADI

‘‘Bunun yanısıra bizim Enka olarak Moskova'da mahibi olduğumuz kiralık ofis alanlarının büşüklüğü 300 bin metrekareyi buldu. Bunların metrekare başına yıllık kirası 500 dolar düzeyinde bulunuyor. Moskova'da hep önümüz açık bir şekilde yürüyoruz. Bunda dostum Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un büyük payı ve desteği var.’’

Şarık Tara'nın verdiği rakamlar, Enka'nın Moskova'da sahibi olduğu kiralık ofis alanlarından elde ettiği gelirin 5 yılda ikiye katlandığını ortaya koydu.

Moskova'da 1997 yılı kasım ayında ilk Ramstore açıldığı günlerde Enka'nın sahibi olduğu kiralık ofis alanları 176 bin metrekare, kira gelirleri de 76 milyon dolar düzeyindeydi.

Enka İnşaat, Moskova'da belediyeden 49 yıllığına kiraladığı alanlar üzerinde iş merkezlerini inşa ediyor. Kira gelirlerinin yüzde 75'i Enka'ya, yüzde 25'i de Moskova belediyesine gidiyor.

YÜZDE 80'İ İŞ KURDU

Şarık Tara, Enka İnşaat'ın 1970'li yıllardan buyana yurtdışında değişik dönemlerde istihdam ettiği 146 bin Türk'ün yüzde 80'inin Türkiye'ye döndükten sonra kendi işini kurduğunu söyledi. Şarık Tara, bu konuda da şu bilgiyi verdi:

‘‘Aralarından Enka İnşaat'a rakip 4-5 şirket çıktı. Bunlara Enka olarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Onun dışında da inşaat işçileri arasında kimi memleketine dönüp dükkan açtı. Kimi otomobil alıp çalıştı. Elbette hepsi kendi çapında kendi işini kurmuş oldu. Bu küçümsenecek bir olay değil.’’

Rus basını: Bize de bir Tayyip Erdoğan lazım

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük Moskova gezisini yakından izleyen Rus basını dün yayınladığı değerlendirme haberlerinde, Erdoğan'ın pragmatik kişiliğini ön plana çıkardı.

Moskovski Novosti gazetesi ‘‘Türkiye'den ders almak gerek’’ başlıklı haberinde Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinden ziyade AKP liderinin Avrupa'daki çalışmalarını ön plana çıkardı. Gazete ‘‘Avrupa ile ilişkilerimizi şekillendirirken Türkiye'den öğreneceğimiz çok şey var. Bize de bir Tayyip Erdoğan lazım’’ dedi.

İzvestiya gazetesi ise Erdoğan-Putin görüşmesine geniş yer vererek şöyle yazdı: ‘‘Putin ve Erdoğan, Kremlin görüşmesinden sonra iki ülke arasında ilişki düzeyinden memnun olduklarını söylediler. Anlaşılan ileriye yönelik ciddi planlar var. Mavi Akım Karadeniz altından 28 Ocak tarihinde ilk doğal gazı Türkiye'ye pompalamaya başladığında ilişkilerin bir teminatı da olacak.’’ Vremya Novosti gazetesi de İzvestiya'nın görüşünü paylaşarak, Erdoğan'ın partisinin İslam düşüncesine yakınlığı ile bilinmesine rağmen, sergilenen politika ve davranışın uygar ve pragmatik olduğu vurgulandı.

Örnek olarak Putin ile Erdoğan'ın Kremlin Sarayı'nda bir araya geldiklerinde uluslararası terör ile mücadele konusunda birbirini destekler açıklamalar yapması ve bu konuda müttefik derecesinde hemfikir olmaları gösterildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarik-beyin-moskova-kirasi-150-milyon-dolara-oturdu_2819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!