Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saros Halkının Haklılığı Yine Ortaya Çıktı

BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Limanı projesine ilişkin 3’üncü kez bilirkişi raporu yayımlandı. Heyet tarafından hazırlanan raporda projenin imar planlarına aykırı olduğu belirtildi.

yapi.com.tr
Saros Halkının Haklılığı Yine Ortaya Çıktı

Edirne’nin Keşan İlçesindeki Saros Körfezi'ne BOTAŞ tarafından yapılmak Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesinin imar planlarına karşı Keşan Kent Konseyi ve Saros gönüllülerinin açtığı iptali davası sonucunda üçüncü bilirkişi raporu yayımlandı.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; bilirkişi tarafından hazırlanan raporda projenin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100000 ölçekli ve 1/25000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı’na aykırı olduğu belirtildi.

Yayımlanan raporun ardından yurttaşlar bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Raporla bir kez daha projenin hukuka ve bilime aykırı olduğunun kanıtlandığının altını çizen Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Hukuksuzlukta ısrar edilecekse biz de BOTAŞ Saros'dan çıkıncaya kadar toplumsal ve hukuksal mücadelemiz devam edeceğiz.” dedi.

Üç ayrı rapor var
Davanın Avukatı Bülent Kaçar da, “Botaş üç ayrı bilirkişi raporundaki bilimsel uyarılara ve bir gerekçeli mahkeme kararındaki hukuksal uyarılara uymak yerine müvekkillerimizin tarım arazilerinde ve ormanlarımızda ekolojik tahribata devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Raporda yer alan, “Bilirkişi kurulumuz dava konusu planların planlama ilkeleri ve şehircilik esaslarına uygun olmadığı görüşüne ulaşmıştır.” ifadelerine dikkat çeken Avukat Kaçar, “Bu çerçevede Edirne İdare Mahkemesi’nin acilen bu planların yürütmesini durdurmasını talep ediyoruz. Ayrıca projenin hafriyat inşaat çalışmalarının biran önce durdurulmasını talep ediyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saros-halkinin-hakliligi-yine-ortaya-cikti_183913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!