Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şaşırtan Kurul

Tuzla'da belediyenin, tescilli ağaçların olduğu koruma bölgesinde başlattığı inşaat, Koruma Kurulu kararlarıyla baş döndürdü. Kurul 2006'dan beri dört farklı karar aldı, iki zıt hüküm aynı güne sığdı. Son karar, 'İnşaat dursun' diyor.

Radikal Gazetesi/Serkan Ocak
Şaşırtan Kurul

uzla'da belediye tarafından Ayazma'daki tarihi kalıntıların ve tescilli anıtsal ağaçların bulunduğu bölgede başlatılan inşaat, yılan hikâyesine döndü. Çevrecilerin tepkisiyle karşılaşan inşaatla ilgili olarak İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bugüne dek dört karar verdi. İlki, inşaatı durdurdu, ikincisi anıt ağaçlarla ilgili üniversiteden görüş istedi, aynı güne sığan üçüncüsü inşaata vize verdi, sonuncusu çalışmaları durdurdu.
Tuzla Belediyesi, 2006'da Ayazma'da nikâh salonu ve konferans salonları içeren bir kompleks için inşaata başladı. Ancak tarihi kalıntıların ve tescilli anıt ağaçların olduğu bölge koruma altındaydı, konu İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na yansıdı. Kurul konuyla ilgili ilk kararını 12 Aralık 2006'da aldı:
"...tescilli ağaçların bulunduğu yer olması halinde uygulamanın ivedilikle durdurularak konuya ilişkin belgelerle birlikte müdürlüğümüze bilgi verilmesi..."

Ağaçlar beklemede
Çalışmalar durdu. Bu arada kazı yapılan bölgede, asırlık ağaçlar, kökleri açıkta kaldığı için kuruma tehlikesiyle karşılaştı.
Anıtlar Kurulu, 10 Ekim 2007'de aynı gün iki zıt karara imza attı. 87 nolu toplantıda alınan, 835 sayılı ilk kararda şu yazıyordu:
"... İ.Ü. Orman Fakültesi'nin hazırlayacağı ağaç revizyon planının iletilmesi istenildiğinden, kararın yerine getirilmesinden sonra değerlendirilmenin yapılacağına, bunun dışında yok olan ağaçların yasal sorumluları hakkında yasal işlemlerin yapılmasının ve yerine yeni yetişkin ağaçların dikilmesi konusunda ilgili kurumlara tebliğ edilmesine oybirliği ile karar verildi."
Aynı toplantıda alınan 836 sayılı ikinci kararda ise tam tersine "... uygulamanın her aşamasında ağaçlara zarar vermemek koşuluyla yapılan teklif projenin 2863 sayılı yasa açısından sakınca bulunulmadığına oybirliği ile karar verildi" denildi. Bu karara uyan Tuzla Belediyesi, inşaat çalışmalarına 2006'da kaldığı yerden devam etti.
İnşaat projesi kurulun 8 Şubat 2008'deki toplantısında yine gündemdeydi ve bu kez inşaatın durdurulmasını istendi: "... müdürlüğümüz uzmanlarının incelemesinde, yapılan uygulamanın tescilli ağaçlara zarar verdiği ve ayrıca uygulamanın onaylı projesine uygun olmadığı tespit edilmiştir."
İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Zinnur Büyükgöz, aynı gün alınan iki farklı karar için 'normal' dedi: "Konu iki farklı muhteviyatla gelirse, iki farklı karar alınabilir. Bu normaldir. Ancak tüm kararlar yeniden değerlendirilecek, konunun detaylarıyla ilgili bilgi, kurulumuzun çarşamba günü yapacağı toplantıdan sonra verilecektir."

Belediye: İnşaat yapılmıyordu
8 Şubat 2008'de alınan son karar Tuzla Belediyesi'ne tebliğ edildi ancak belediye yasağa uymayarak çalışmalarına devam etti. Belediye Başkanı Mehmet Demirci, kararın ilgili müdürlüğe geç geldiğini öne sürdü:
"Zaten inşaat çalışması da yapılmıyordu. Arkadaşlarıma sordum. Kalıpların söküldüğünü, inşaata ilave yapılmadığını söylediler. Kurulun 8 Şubat'ta aldığı kararın gerekçesini henüz bilmiyoruz. Nedenini soracağız. Daha önce de çalışmaları durdurduk ancak alınan rapor üzerine inşaatta ağaçlara zarar verilmediği tespit edildi ve kurul kararıyla çalışmalara tekrar başladık."

Kanuna uyulmuyor
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tuzla Şube Başkanı Halil Özen ise "Belediye hukuku çiğniyor. Kurul kararına rağmen çalışmalar devam etti. Koruma kurulu da aldığı çelişkili kararlarla görevini kötüye kullandı" iddialarını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sasirtan-kurul_59554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!