Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Satır Arasında’ Yağmaya Vize mi Verildi?

Turizm Bakanlığı yalanlıyor, ama Bodrumlu ısrarlı: İmar planındaki son değişiklikle Bodrum beş hatta yedi katlı otellerle dolacak.

Radikal Gazetesi
‘Satır Arasında’ Yağmaya Vize mi Verildi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bakanlıkta yenilenen Bodrum imar planı sayesinde Bodrum’da çok katlı binaların önünün açıldığı yolundaki iddiaları yalanladı. Ama Bodrumlular ısrarlı: Bu plan sayesinde Bodrum’a beş hatta yedi katlı binalar geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ‘Bodrum Yarımadası 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda değişiklik yapıldığı, ama bu değişikliğin basına yansıdığı gibi Bodrum yarımadasında çok katlı binaların önünü açmayacağı, aksine engelleyeceği savunuldu.

Bakanlığın açıklamasına göre planın 5.4. maddesinde sadece turistik tesisleri ilgilendiren biçimde bir revizyona gidildi. Ve plana “Turizm tesis alanlarında bodrum kat yapılabilir. Yapının kot aldığı nokta altında her yönden görünen bodrum yüksekliği iki katı geçemez” ibaresi eklendi. Böylece ‘yarımadanın bazı kesimlerinde kottan kat kazanılması yöntemiyle oluşturulan ve basına da örnekleri yansıyan çok katlı yapıların önüne geçilmesi’ hedeflendi. Ama Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu açıklaması, Bodrumluları tatmin etmedi.

Dört yanı açık bodrum!
Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Mahmut Yıldırım, Bodrum çevre planında bakanlığın turizm tesisleriyle ilgili olarak yaptığı revizyonda “Yapının kot aldığı nokta altında her yönden görünen bodrum yüksekliği iki katı geçemez” ibaresinin yer aldığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Plan, bodrum katlarının dört bir yandan görülmesini öngörmekte. Dört tarafı görünen bir yapı, bodrum değil zaten normal kat demektir. Kot farkı baz alınarak yapılan binalarda arkadan bakıldığında bodrum katı hiç görünmez yanlardansa sadece yüzde 50’si görülür. Bodrum katlarının sadece ön tarafı açık olur. İki kat, dört tarafı açık bodruma izin verilmesi binayı otomatik olarak beş kata çıkarıyor.”

Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Yıldırım, Kıyıkışlacık, Boğaziçi, Gündoğan, Adalıyalı, Kuyucak Koyu, Tilkicik, Akyarlar, Akyarlar Meteoroloji, Koyunbaba, Kadıkalesi Kum, Günbatımı, Aspa, Kadıkalesi, Kaarincir, Göltükbükü, Apostol Adası, Ali Hoca Burnu, Kargı, Bala, Pabuçburnu, Barbaros, Paşatarlası, İçmeler, Gümbet, Bardakçı, Zeytinlikahve, Ortakent-Yahşi, Bitez, Çökertme, Adaboğazı Koyları’nda beş katın üzerinde inşaatların bulunduğunu da iddia etti.

‘Projesi yapılan tesislere rant sağlanacak’
Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği ve Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan ise Bodrum Yarımadası 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda değişiklik yapılan detay değişikliklerin Bodrum’un geleceğine yönelik olmadığını, halen projeleri hazırlanan beş yıldızlı otel ve turistik tesisler ile golf sahalarındaki yapılaşma için rant sağlamaya yönelik olduğunu savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/satir-arasinda-yagmaya-vize-mi-verildi_61435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!