Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Satışlardan Memnunuz, 'Banyo'dan Çıkmayacağız

Türkiye'de halı ve mobilya alanında faaliyet gösteren şirketler önceleri ağırlıklı olarak bir tek çeşit üretim yapıp satıyordu. Son yıllarda birçok halı firması mobilya işine girerken, mobilyacılar da halı üretmeye başladı.

Zaman Gazetesiürkiye'de halı ve mobilya alanında faaliyet gösteren şirketler önceleri ağırlıklı olarak bir tek çeşit üretim yapıp satıyordu. Son yıllarda birçok halı firması mobilya işine girerken, mobilyacılar da halı üretmeye başladı.

Orka markasıyla banyo dolabı üreten Ömer Yılmaz ise yalnız bu alanda ihtisaslaşmakta kararlı. Banyo dolabının dışında başka bir alanda üretim yapmayı düşünmediklerini vurgulayan Yılmaz, bu alanda ihtisaslaşmaya devam edeceklerinin altını çizerek, uzmanlaşmanın başarıyı getirdiğini dile getiriyor. Yılmaz, Türkiye'nin mobilya sektöründe çok başarılı olduğunu ve 10 yıl içinde dünyanın en büyük mobilya üstlerinden biri haline geleceğini belirterek, "Avrupalı üreticiler Çinlilerle anlaşma yapmış, ama coğrafi yakınlığı kullanmak lazım." diyor.

Banyo teçhizatı üreticisi Vitra tarafından yaptırılan bir araştırmada, Vitra'dan sonra en çok tercih edilen marka olduğu ortaya çıkan Orka, 300 çeşidin üzerinde banyo dolabı üretiyor. Laleli piyasasından gelen taleplerle ilk ihracatını 1997'de yapan şirket, iki yıl önce 800 bin yeni lira ihracat yaparken geçen sene 2 milyon YTL'ye ulaştı. Firma bu yıl 10 milyon yeni liralık ciroya ve 4 milyon YTL'lik de banyo dolabı ihracatına ulaşmayı hedefliyor. Türkiye'de 45 ilde 200 bayisi bulunan şirket, bayi sayısını da bir yıl içinde 250'ye çıkarmayı planlıyor. Firma, ürünlerini Koç'un yapı marketler zinciri Koçtaş'a da veriyor.

Her noktadaki siparişi 3 günde teslim eden firma, ürünlerini 300 ile 4 bin yeni lira arasında değişen fiyatlarla müşterilerine sunuyor. Sektörde Sanayi Bakanlığı'ndan onaylı garanti belgesi veren ilk firma olma özelliği taşıyan Orka Banyo'nun, kalitesi de ISO 9000-2000 Güvence Sistemi ile belgeli. Firmanın ayrıca TSE ve Sanayi Bakanlığı onaylı, 2 yıl garantili ürünleri ile CE belgesi kriterlerine uygunluk belgesi bulunuyor.

Öte yandan Ömer Yılmaz, banyo mobilyası alırken şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor: Montaj hatalarına fırsat verilmemeli, su tesisatı iyi döşenmeli, küvet, duşa kabinle kapatılmalı.

14 yılda sıfırdan zirveye ulaştı
İş hayatına, askerlik dönüşü amca oğlunun inşaat malzemeleri satan dükkanında çalışarak başlayan Ömer Yılmaz, 1992'de kendi işyerine kavuşmuş. Yılmaz, komple ev tadilatı işine girerken, banyo ve mutfak dolabı talebini görünce Bakırköy'de 130 metrekarelik bir dükkanda iki usta ile birlikte mobilya üretimine geçmiş. 11 yıl önce üretimde ihtisaslaşmanın önemini kavradıktan sonra da sadece banyo dolabına yönelmiş. Firmasına memleketi Ordu ve Karadeniz'den yola çıkarak Orka adını koyan girişimci, 2002 yılında eşi Nalan Yılmaz'ın da şirket yönetimine katılmasıyla firmayı büyütme kararı aldı. Yılmaz'ın üretim tesislerini kurduğu yeni yer ise Koç Grubu'nun eski firması Bozkurt Mensucat'a ait Zeytinburnu'ndaki fabrikası oldu. Fabrika binasındaki kiracı KOBİ'lerden biri olan firma, 5 bin 700 metrekarelik bir bölümde faaliyet gösteriyor. Firma yılda 36 bin banyo mobilyası üretiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/satislardan-memnunuz-banyodan-cikmayacagiz_49146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!