Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Savcı Bir Günde Değişen 230 İmar Planının Peşinde

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Eylül 2007 tarihli toplantısında 1 günde 230 imar tadilatı dosyası onaydan geçmişti. CHP’ li Meclis üyesi Hüseyin Sağ'ın yaptığı açıklamalara göre meclis üyeleri hiç okumadıkları dosyaları bir günde onaylamış ve büyük rant yaratılmıştı. Sağ’ın bu açıklamalarının ardından İstanbul Cumhuriyet

Vatan Gazetesi
1 Savcı Bir Günde Değişen 230 İmar Planının Peşinde

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Eylül 2007 tarihli toplantısında 1 günde 230 imar tadilatı dosyası onaydan geçmişti. CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ’ın yaptığı açıklamalara göre meclis üyeleri hiç okumadıkları dosyaları bir günde onaylamış ve büyük rant yaratılmıştı. Sağ’ın bu açıklamalarının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na belediye meclis üyeleri hakkında suç duyurusundu bulunuldu. İhbarı yapan kişinin kimliği bilinmiyor. Ancak kayıtlara ihbarda bulunanın adı 'Saçı Bitmedik Yetimler' olarak geçti.İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 347 üyesi hakkında çete oluşturarak görevi kötüye kullanmak ve menfaat temin etme iddiasıyla yapılan ihbar dilekçesinde Sağ’ın sözlerinden alıntılar yapıldı. Dilekçe’de "347 adet meclis üyesi birlikte hareket ederek (Çete kurarak) içeriğini bilmedikleri toplam 600 sahifelik raporları oylayarak kabul etmişlerdir. Bu durum şekil olarak doğru olabilir. Ancak bu durum yasal değildir. Yapılan oylama sonuçları hukuki değerden yoksundur" denildi.

İmza: Yetimler

İhbar dilekçesinde bu olaydan ötürü elde edilen rantın 15 milyar dolar olduğu kaydedildi ve 347 meclis üyesinin tespiti ile haklarında soruşturma başlatılması ve cezalandırılmaları için kamu davası açılması talep edildi. Dilekçenin imza bölümünde ise yalnızca "Yetimler" diye yazdığı dikkat çekti.

İhbar üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, soruşturma açabilmek için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlığın soruşturmaya onay vermesinin ardından 30 Ocak 2009 tarihinde İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderdiği bir yazı ile, konunun araştırılmasını ve bilgi verilmesini istedi. Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set imzalı yazıda "Konunun araştırılarak sonucunun Bakanlık Makamına sunulmak üzere, Valiliğimiz görüşüne esas teşkil edecek Başkanlık görüşünün Valiliğimize bildirilmesini rica ederim" denildi. Valilikten gönderilen bu yazı Belediyenin savunmasının alınması anlamına geliyordu. Savunma İçişleri Bakanlığı’na ulaştıktan sonra soruşturmanın açılıp açılmaması konusunda nihayi karar verilecek.

Arif Sağ'ın yeğeni

Ünlü sanatçı Arif Sağ’ın yeğeni olan Hüseyin Sağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin üyesi. Sağ, imar planlarıyla büyük rant oyunlarının oynandığını iddia ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri dağılımı

AKP: 222

CHP: 74

ANAP: 18

DYP: 12

FP: 3

SHP: 1

BAĞIMSIZ: 17

Toplam: 347

5 saniyede bir dosya geçti

CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, oylama esnasında yeterli zaman verilmediği gerekçesiyle itiraz etmiş ve şunları söylemişti "Sayın Başkan, saat 13:55’te raporlar geldi bizim grubumuza. Bilmiyorum AKP’li arkadaşlarımıza da gitti mi? Saat 15’te buraya girdik. Ben raporları saydım; 230 tane, 636 sayfa. Tek tek okumadan çevireyim dedim, ona bile yetişemedim. Yani bu özellikle mi yapılıyor? Benim 636 sayfayı 55 dakikada okumama imkan yok. Hiçbir arkadaşım da okuyamaz. Benim denetleme hakkımı engelliyorlar bunu geç göndererek. Lütfen Sayın Başkanım buna bir el koyun. Raporları bölsünler."

Sağ’ın bu itirazını dinleyen Meclis 1’inci Başkan Vekili Ahmet Selamet ise açıklamalarını zabıtlara geçirmekle yetinmiş, imar tadilatı hızla onaylanıp meclisten geçmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/savci-bir-gunde-degisen-230-imar-planinin-pesinde_66665.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hiç şaşırmadım desem inanır mısınız? Eğer doğru dürüst incelensin yer yerinden oynar. Ama nerede? Beykoz'un Şahinkaya Tepeleri zamanında askeriyeye aitti, ne oldu? Hidiv'in orada sezon başı kros antremanlarını yapardık, devletin yeriydi oralar ne oldu? Ülke çöküyor kimsenin haberi yok. Herkes kendi menfaatini düşünüyor. Kimse unutmasın bu binanın altında onlar da kalacak. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!