Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Savcılık El Koydu!

Antalya Röleve Müdürlüğü'ndeki İhale yolsuzluğu iddialarının ardından savcılık harekete geçti. Antalya Röleve Müdürlüğü'nün 2008'den sonra yapılan tüm ihaleleri mercek altında.

yapi.com.tr
Savcılık El Koydu!

Radikal Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Röleve Müdürlüğü’ne yazı göndererek müdürlüğün 2008 yılından sonra yaptığı 14 ihalenin dosyalarının Antalya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilmesini istedi. Dosyalar bugün teslim ediliyor.

Antalya Röleve Müdürlüğü daha önce yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelmişti. Andriake Granarium müze projesinde sözleşme imzalandıktan bir ay sonra 1 milyon 200 bin lira tutarındaki hakedişin hiçbir iş yapılmadan ödendiği, hakediş sözleşmesine imza atmayan personele baskı yapıldığı iddiasında bulunulmuştu. İddiaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma başlattığını açıkladı ve Antalya Röleve Anıtlar Müdürü Mehmet Ali Özgün soruşturma tamamlanıncaya kadar açığa alındı.

Ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Röleve Anıtlar Müdürlüğü’nden tam 14 ayrı ihale dosyasını talep etti. Gönderilen yazıda ‘belirtilen işlerin ihale evraklarının onaylı birer suretinin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edilmesi’ istendi.

İstenen dosyalar şöyle: 1. Kaan Restorasyon tarafından Antalya ve Burdur ilinde yapılan tüm işler/2. Myra Tiyatro Proje işi/3. Demre Granaryum projesi ve devam eden işi/4. Side Tiyatrosu proje işi/5. Alanya Atatürk Evi işleri/6. Alanya Müzesi işi/7. Perge Helenistik Kule işleri/8. Perge Tak restorasyon işi/9. Xanthos uygulama işi/10. Gölhisar Kaymakamlığı’nda yapılan işler/11. Burdur Sagalassso karşılama merkezi işi/12. Burdur Kavaklı Rum Kilisesi işi/13. Aspendos onarım işi/14. Tekelioğlu Kütüphanesi yapım ve onarım işi.

Teknik ve fiziki takip yapılıyordu

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre uzun süredir devam eden teknik ve fiziki takiple müteahhit firma ile bakanlık personeli arasında oluşan çıkar ilişkileri tespit edildi. Gizli yürütülen soruşturma,Müdür Mehmet Ali Özgün’ün görevden uzaklaştırılması üzerine açığa çıkarıldı. 2008 yılından sonraki ihale süreçleri ile ilgili hem emniyet hem de savcılığa çok sayıda ihbar ulaştığı belirtiliyor. İddialar arasında Kaan Restorasyon isimli firmaya Antalya ve çevresinde çok sayıda usule aykırı ihale verildiği, işlerin pek çoğunun yine usule uygun olmayan şekilde tamamlanarak devletin ciddi zarara uğratıldığı da yer alıyor.

Şirketten açıklama

14.5.2013 tarihli ‘Yapılmayan işe 1 milyon 200 bin lira’ başlıklı haberimizde adı geçen müteahhit firma Karacan Grup İnşaat Makina Mühendislik şirketinden açıklama geldi. Haberin gerçek dışı olduğu ileri sürülerek şöyle denildi: ‘‘Resimde gösterilen saha haberde geçen müze alanı değildir. Sözleşme bedeli 11 milyon değil 8 milyon 355 bin liradır. Firmamız yer tesliminden itibaren 43 kişi istihdam ederek Antalya SSK Müdürlüğü’ne işçi çalıştırdığımızı beyan etmiştik. Sahada iş yapıldığı bu şekilde beyannamelerle sabittir. Bu dönemde beton alışlarımız, vinç, nakliye yakıt ve konaklama giderlerimiz hepsi yazılı belgeye dayanmaktadır. Personelin birer birer rapor ya da izin alarak kaçtığı haberi de asılsızdır. Hakediş raporunda imzası bulunan bir uzman yardımcısının Ankara ’ya tayin edilmesini bu işe bağlamak hayalcilikten öte iftiradır.’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/savcilik-el-koydu_108844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!