Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seçim Bitti Yıkım Başladı

Seçimler öncesinde ara verilen gecekondu yıkımları yeniden başladı. Oy almak için yıkım yapmayacağı sözünü veren AKP bir kez daha sözünden döndü.

Evrensel Gazetesi/Nihat KARADAĞ
Seçim Bitti Yıkım Başladı

eçimler öncesinde ara verilen gecekondu yıkımları yeniden başladı. Oy almak için yıkım yapmayacağı sözünü veren AKP bir kez daha sözünden döndü.

Sarıyer’e bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan 23 ev, Sarıyer Belediyesi zabıta ekipleri ve çevik kuvvet tarafından yıkıldı. Evleri yıkılanlar, seçimden önce yapılan toplantılarda kendilerine tapu sözü veren AKP’lilere oy verdiklerini söylerken, yapılan bir toplantıda sorunlarının çözüleceği sözünü veren Başbakan Erdoğan’a tepki gösterdiler.

Dün sabah saatlerinde Kars Mahallesi olarak da adlandırılan mahalleye onlarca araç ve panzerlerle yığınak yapan çevik kuvvet, yüzlerce polisle mahalleye gaz bombası atarak girdi. Mahalle halkının büyük bölümü gazdan etkilenirken, fenalaşarak bayılanlar da oldu. Mahalleliler. yıkıma engel olabilmek için evlerinin kiremitlerinden ve tahta parçalarından barikatlar kurarak ateşe verdiler. Kısa süreli çatışmanın ardından yıkıma direnen 10’un üzerinde kişi gözaltına alındı. Ev sahiplerine yıkım için enkaz parası verilmezken, ev başına 6 ile 29 bin YTL arasında; araziyi işgal ettikleri gerekçesiyle belediye tarafından ceza kesildiği ve bunu ödeyemeyen vatandaşların icralık olduğu öğrenildi.

Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün’ün, kendisine evinin yıkılmayacağına dair söz verdiğini belirten Hakkı Yıldız, “‘Sizi mağdur etmeyeceğiz’ dediler. 30 senedir buradayım. Açılış vardı. Kadir Topbaş geldiydi. Muhtarla yanına gittiydik. O da söz verdi. ‘Sizi başka yere yerleştireceğim’ dedi” şeklinde konuştu.

‘Çocuğuma devleti nasıl sevdireyim?’
Seyyar tezgahla poğaça satan Mehmet Salih Yıldız’ın evi ise 80 cm Hazine arazisine girdiği için tamamen yıkıldı. Yıldız, “Mehmet Ali Şahin, Kadir Topbaş, Nurettin Çelik ve kaymakamımız dahil olmak üzere hepsi mahalledeki parkın açılışına geldiler. Dedik ki yıkıma karşı değiliz. Fakat mağdur insanlarız. Bize bir çare bulun dedik. İl Özel İdare Müdürü Sabri Kaya ise çoluğunun çocuğunun üzerine yemin etti, ‘Evinizi yıkmayacağız, sizi mağdur etmeyeceğiz’ diye. Dün akşam çocuğum diyor ki, ‘Baba devlet bizim evimizi niye yıkıyor’... Ben bu çocuğa nasıl devleti sevdireyim?”

‘Erdoğan da söz verdi’
AKP görevli kartını göstererek sitem eden Zübeyde Yıldız, “10 kere gittik, 50 kere gittik belediye başkanına, olmadı. Bari dedik başımızı sokacak bir yer gösterin. Onu da göstermediler” dedi. Yıldız; “3 gündür kapısını penceresini söktüğüm boş evimde yatıyorum. Eşyaları ise komşunun bahçesine yığdım. Ev bulamadık hiçbir yerde. 2 milyar depozito, 600-700 YTL kira istiyorlar. Başbakan’ın kendisine Cevahir Otel’deki parti toplantımızda mektup verdim. ‘Başbakanım ne olur bize bir yol gösterin’ dedim. ‘Tamam, halledeceğiz’ dedi. Seçim bitti, hemen yıkıma başladılar” şeklinde konuştu.

“Babam 40 sene önce buraya gelmiş. Ben de burada doğup büyüdüm” diyen Yunus Yıldız ise evlerinin bulunduğu arsaların Albayrak, Ülker ve Koç Holding gibi şirketlere satıldığını söyledi.

“Biz 40 yıldır buradayız, son 5 yıldır bize dava açtılar” diyen Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz burada kimseyi öldürecek, mağdur edecek değiliz. Biz bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydık, artık bir vatanımız bile yok.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/secim-bitti-yikim-basladi_55893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!