Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Plancıları Odası Maden Yönetmeliğini Yargıya Taşıyor

Enerji Bakanlığı'nın yönetmeliğe ek bir madde koyarak zeytinliklerin maden sahalarına çevrilmesinin önünü açmasına tepkiler yükselmeye devam ediyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası, zeytinlik alanları yok edecek yönetmeliğin iptali için dava açacağını duyurdu.

yapi.com.tr
Şehir Plancıları Odası Maden Yönetmeliğini Yargıya Taşıyor

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Resmi Gazete'de yayımlanan ve zeytinlik alanlarda maden aranmasına izin veren yönetmeliğe sert tepki gösterdi.

Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında, bir basın açıklaması yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası, yönetmeliğin iptali için dava açacağını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İklim Krizine önlem olarak pek çok ülke kömürden çıkma yönünde kararlar alıp yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik ederken, tarihsel olarak ülkenin doğasının ve tarımsal üretim deseninin en önemli varlıklarından olan zeytin ağaçları madenlere kurban edilecek. Hâlihazırda zeytin ağacının yetiştiği Akdeniz ve Ege coğrafyaları başta olmak üzere birçok bölgede taş ve kömür ocakları sebebiyle yaygın biçimde zeytinlikler türlü yollarla parçalanmakta ve yok edilmektedir. Bugün çıkarılan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bu anlamda zeytinlik alanlara yasadışı biçimlerde el koymakta olan madencilik sektörünün bu faaliyetlerini yasallaştırma amacını taşımaktadır. Ülkemizde sayısı ve kapasitesi giderek artan ve bulunduğu coğrafyaya kirlilik, aşırı su tüketimi ve yarattığı olumsuz ekolojik etkiler sebebiyle gelecek kuşaklarımızı da olumsuz etkileyeceği açık olan termik santrallerin temel ihtiyacı olan kömürü çıkarmak için asırlık zeytin ağaçlarının feda edilmesi sadece doğaya karşı değil gelecek kuşaklara, iklim krizi ile mücadele edenlere ve yerel geçimlik ekonomiye karşı da bir suçu içerisinde barındırmaktadır.

u suça karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası olarak, geleceği planlama ilkelerimiz doğrultusunda kentsel ve kırsal alanlarda etkili olması gereken şehircilik esaslarımız gereği dava açacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-plancilari-odasi-maden-yonetmeligini-yargiya-tasiyor_189520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!