Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehr-i İstanbul'un İki Yüzü

'22'nci Uluslararası Mimarlık Kongresi'nin önde gelen katılımcılarından Charles Correa ve Michael Sorkin, İstanbul'un iki yüzünü değerlendirerek bu dev metropolün sorunlarına çözüm önerileri getirdi.

CNN Türk/Can Ertunaharles Correa ve Michael Sorkin'den çözüm önerileri

İstanbul, birbiri ardına eklenen gecekondu mahalleleri ile genişlerken, art arda inşa edilen çok katlı otel ve iş merkezleriyle de yükseliyor.

Bir yanda milyarlarca dolarlık gökdelen projeleri, diğer yanda ise yolu, suyu ve elektriği olmayan gecekondular.

'22'nci Uluslararası Mimarlık Kongresi'nin önde gelen katılımcılarından Charles Correa ve Michael Sorkin, İstanbul'un iki yüzünü değerlendirerek bu dev metropolün sorunlarına çözüm önerileri getirdi.

İçinde barındırdığı birbirinden farklı mekanlar ve yaşam tarzlarıyla herkesin kafasında bambaşka bir resim olarak beliren kentte, bu farklara rağmen herkes birbirine çok da açık seçik görülemeyen bağlarla bağlı.

İstanbul'da gecekondu ve plazalarla, gecekonduda yaşayanlar ve 'beyaz yakalılar' da birbirinin varlık nedeni oluşturuyor.

Çelişkiler arttıkça, yaşam ve gelir arasındaki uçurum derinleştikçe genişleyerek yükselen kent, çelişkilerin de merkezi.

Türkiye'de hiçbir yerde, birbiriyle yanyana oturan insanlar arasındaki gelir dağılım uçurumu da İstanbul'daki kadar fazla değil.

Başka hiçbir kentte bir sokağın ya da caddenin iki yakasında İstanbul'da olduğu kadar farklı hayatlar da yaşanmıyor.

Mimarlık alanında dünyanın en önde gelen etkinliği olan Dünya Mimarlık Kongresi'nin 22'ncisi de bu yıl binalarının yüzde 65'inin kaçak olduğu, bir mimari projesi bulunmayan ve 21'inci yüzyılda 15 milyona yaklaşan nüfusa sahip İstanbul'da yapıldı.

1-11 temmuz 2005 tarihleri arasında düzenlenen kongrenin önde gelen katılımcıları arasında yer alan ve mimar olduğu kadar plancı kimlikleriyle de ön plana çıkan Hintli Charles Correa ve ABD'li Michael Sorkin, İstanbul'un birbirine zıt iki yüzünü CNN TÜRK'e anlattı.

Correa, 10 yıllardır yürüttüğü çalışmalar ışığında gecekondulaşma ve plansız yapılaşma üzerine deneyimlerini aktarırken Sorkin, uzun süredir tanıdığı İstanbul'un değişimini diğer büyük metropollerin uğradığı dönüşümler üzerinden analiz etti.

Michael Sorkin, Haydarpaşa sahilinde hayata geçirilmesi planlanan Dünya Ticaret Merkezi ve Kruvaziyer Limanı Projesi'ne dair önemli mesajlar da verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehr-i-istanbulun-iki-yuzu_30720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!