Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehrin Ortasında Vaha

Konak Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Güzelbahçe kıyı kesimi ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nı palmiye ve hurma ağaçlarıyla süsleyen İzmir Büyükşehir

Yeni Asır
Şehrin Ortasında Vaha

b>Konak Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Güzelbahçe kıyı kesimi ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nı palmiye ve hurma ağaçlarıyla süsleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Altınyol ve Meles Deltası'na hurma ağacı dikiyor. Bayraklı kıyı kesimindeki Turgut Özal Rekreasyon alanından başlayıp iki aydınlatma direği arasına bir tane gelecek şekilde dikilecek hurma ağaçları, Şaraphane köprüsüne kadar uzanacak. Toplam 28 ağaçtan 14'ü Altınyol'a diğer 14'ü de Meles Deltası'nı süsleyecek ağaçları bölgeye ayrı bir hava katacak.

Kıyı bandına kimlik
Güzelbahçe'den Bostanlı'ya kadar uzanan yaklaşık 72 kilometrelik alanda kesintisiz gezi amaçlı bir kuşak oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Parklar ve Bahçeler Müdürü Müştak Özvural, rekreasyon alanlarının büyük ölçüde düzenlendiğini kaydetti. Bugüne kadar Güzelbahçe'den Altınyol'a kadar birçok noktaya palmiye ve hurma ağacı diktiklerini ifade eden Özvural, "Bütün İzmir kıyı bandında yaptığımız düzenlemeler sırasında palmiye ve hurma ağaçlarını da kullanarak bir kimlik oluşturmayı hedefledik. Önümüzdeki hafta içinde hurma ağaçlarının dikimini gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Meyve de verecekler
Boyları 6-7 metre arasında değişen ağaçların her biri 2 aydınlatma direğinin arasına denk gelecek şekilde dizayn edilecek. Dikilen ağaçlar 1 yıl garantili olacak. Prosedürüne uygun olarak dikilmesine rağmen kuruyan ağaçlar ithalatçı firma ile yapılan anlaşma gereği ücretsiz olarak yenisiyle değiştirilecek. Yaklaşık 30 ila 35 yaş arasında değişen hurma ağaçları 1.5-2 yıl sonra meyve vermeyede başlayacak.

Tamamlanan kıyı düzenlemeleri
Bostanlı Mavişehir Sahil Düzenlemesi 160 bin metrekare, Altınyol kıyı düzenlemesi 150 bin metrekare, Bostanlı iskele 40 bin metrekare, Meles deltası 175 bin metrekare, Kordon 150 bin metrekare, Cumhuriyet Meydanı 17 bin metrekare, Atatürk Caddesi 18 bin 150 metrekare, Konak Meydanı 210 bin metrekare, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı 91 bin 500 metrekare, Güzelbahçe sahil kesimi 75 bin metrekare bitti. Yaklaşık 200 bin metrekare olan Karşıyaka Sahil Bandı"ndaki çalışmalar ise halen sürüyor, kısa süre içerisinde bu bölgede tamamlanacak.

Yapılacak olanlar
Narlıdere Sahilevleri kıyı kesimi, İnciraltı Doğal Yaşam Parkı alanı yaklaşık 562 bin metrekare, İnciraltı Sahili 72 bin metrekare

Ağaç dikilen yerler
*Konak Meydanı'na 175 adet palmiye ve hurma dikimi gerçekleşti
*Mustafa Kemal Sahil Bulvarına 145 adet dikildi
*Güzelbahçe kıyı kesimine 63 adet dikildi
*Altınyolla Meles Deltası'na ise 28 adet dikilecek
*Önümüzdeki günlerde sahilevlerine de dikim gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehrin-ortasinda-vaha_7208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!