Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sekiz Asırlık Seramik Merkezi Can Çekişiyor

Yaklaşık sekiz asırlık geçmişiyle Türkiye'nin tek nostaljik toprak seramik merkezi olan Aydın'ın Karacasu ilçesindeki seramikçiler ilgi bekliyor.

Zaman Gazetesi/Mehmet Barlasaklaşık sekiz asırlık geçmişiyle Türkiye'nin tek nostaljik toprak seramik merkezi olan Aydın'ın Karacasu ilçesindeki seramikçiler ilgi bekliyor.

Tamamen elle şekillendirilen, toprak ve sudan yapılan seramikleri yurtiçinde satan ve birçok ülkeye de ihraç eden Karacasulu seramikçiler, ürünlerinin tescillenmesini istiyor. Tarihî dokusu ve doğal yapısıyla sekiz asırlık seramik imalat merkezine dönüşen Karacasu'da, şu anda 30 dükkânda 60 aile çalışıyor. Geçmişte olduğu kadar para kazanılmadığı için zamanla kendisini yenilemeyen işletmeler kapanma noktasına gelmiş.

Tarihî dokuya sahip seramik atölyeleri ise korunamıyor. Toprak testi, küp, kupalı bardak, gelin bardağı, muhtelif vazo, saksı, şekerlik ve çömlek gibi günlük kullanıma yönelik ürünlerin yapıldığı Karacasu'da en çok çömlekler ilgi görüyor. Tamamen elle şekillendirilen seramikler, odunla ısıtılan fırınlarda pişiriliyor, yine aynı yöreden elde edilen toprakla cilalanıyor. Kendi imkânlarıyla ayakta durmaya çalıştıklarını belirten seramik ustası Muzaffer Sayal, geçen yıl tanesi toptan 1.5 YTL'ye satılan çömleklere şimdi 60 YKr fiyat verildiğine dikkat çekti. Sayal, şunları söyledi: "Bizim aynı ürünler piyasada 8–10 YTL'ye alıcı buluyor. Ürünlerimizi marka altında toplasak daha iyi kazanç elde edeceğiz. Yetkililerden, sekiz asırlık Karacasu seramiğine sahip çıkmalarını talep ediyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sekiz-asirlik-seramik-merkezi-can-cekisiyor_50627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!