Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Sektördeki Ağır Vergi Yükünü İnşaatçı Taşıyamıyor’

23 Mart’ta olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım’ı üçüncü kez genel başkan seçildi. Nazmi Durbakayım, esas hedeflerinden birinin inşaat sektörüne uygulanan ve yüzde 25’e varan vergi ve harçların makul seviyelere çekilmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

yapi.com.tr
‘Sektördeki Ağır Vergi Yükünü İnşaatçı Taşıyamıyor’

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, sektörde kar marjlarının yüzde 10’un altına indiği bir dönemde yüzde 25 gibi bir vergi yükünü sektörün taşıyamayacağını kaydeden Durbakayım, “Sektör bu güne kadar fedakarlıklarla geldi ama yapacak daha fazla fedakarlık kalmadığı için bu şekilde gitmesi zor görünüyor” dedi.

İNDER’in geçmiş dönemde üzerinde yoğun olarak çalıştığı konulardan birinin de Afet Yasası’nın aksayan yönlerinin giderilmesi olduğunu belirten Nazmi Durbakayım, “Afet Yasası çıktığından beri bir sürü problemi ile birlikte devam ediyor. Biz bunu vesile ederek bir rapor hazırlattık. Bu rapor hazırlanırken de bakanlığın hukuk bürosu ile birlikte çalıştık. Afet Yasası’nın önümüzdeki günlerde torba yasaya girecek olan ve Doğu’daki dönüşümü kapsayan ilavelerinde bu raporda sunduğumuz önerilerin bir kısmı yer alıyor. Bir kısmı da önümüzdeki günlerde yer alacak” diye konuştu.

İNDER’de yeni yönetim belirlenirken, Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli, derneğin İstanbul’da yapı müteahhitlerinin kapısını çalabileceği bir dernek olduğunu belirterek, “2014 yılının son çeyreğinden bu yana inşaat sektörünün ülke ekonomisinin gerisinde kaldı. Bu yıl büyüme yüzde 4 olacak. Ben inanıyorum ki biz onun da üzerine çıkacağız. Türk müteahhitleri olarak ülke ekonomisinin büyümesi için gerekeni yapacağımıza inancım sonsuzdur” dedi. Önümüzdeki dönemde yeni İNDER Yönetim Kurulu’nun önünde 3 önemli konu olduğunu anlatan Emre Çamlıbel ise,“AVM’ler hakkındaki yönetmelik, Kadıköy ve bazı ilçelerdeki siluet veya yükseklik kararı. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında belli bir büyüklüğün üzerindeki ticari binalarda zorunlu hale getirilen ama uygulanamayan yenilenebilir enerji üretimi adapte etmesi gibi bir şart var. Onun kaldırılmasına yönelik bir takım çalışmalar yapacağız gibi gözüküyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektordeki-agir-vergi-yukunu-insaatci-tasiyamiyor_143930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!