Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selami Öztürk'ün İsyanı: Borç İçerisindeyim

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, belediyeye ait ancak Ümraniye Belediyesi sınırları içerisinde kalan hayvan barınağı arsasının satışa çıkarılmasına ilişkin, "Borç içerisindeyim. Bütün kaynaklarımızı kestiniz, elimizi kolumuzu bağladınız. Böyle mi duracağız sanıyorsunuz? Hayır satacağız" dedi. Öztürk, düzenlediği basın toplantısında 54

Vatan Gazetesi
Selami Öztürk'ün İsyanı: Borç İçerisindeyim

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, belediyeye ait ancak Ümraniye Belediyesi sınırları içerisinde kalan hayvan barınağı arsasının satışa çıkarılmasına ilişkin, "Borç içerisindeyim. Bütün kaynaklarımızı kestiniz, elimizi kolumuzu bağladınız. Böyle mi duracağız sanıyorsunuz? Hayır satacağız" dedi.

Öztürk, düzenlediği basın toplantısında 54 dönümlük arazinin 1990'lı yıllarda Emlak Bankası tarafından Kadıköy Belediyesine tapulu bir şekilde verildiğini hatırlattı. Daha sonra arsaya hayvan hastanesi ve hayvan bakım merkezi yapılması amacıyla plan düzenlendiğini, yaklaşık 10 yıl öyle kaldığını dile getiren Öztürk, bu kapsamda o arsanın kamu hizmet alanı vasfını çoktan yitirdiğini anlattı. Öztürk, arsanın mülkiyetinin Kadıköy Belediyesi'ne ait olduğu ama arsa Ümraniye Belediyesinin sınırları içinde kaldığından belediyenin oradan faydalanması mümkün olmadığı için basın yoluyla duyurarak satışa dair bir ihale açtıklarını söyledi.

Bugün bazı gazetelerde çıkan haberler üzerine belediye encümeninin toplandığını ve ihalenin iptaline karar verildiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti: "Şimdi yeniden hazırlanacak ve ihale edilecek. Bizim arsayı TOKİ'ye devretmemiz gerektiğini yazmışlar. Biz TOKİ'ye yazımızı yazdık 'burayı satın alıyor musunuz' diye. Onlar da 'hayır, satın almıyoruz' diye cevap verdi.

Tüm yasal gerekleri yerine getirilmiştir, hiçbir eksiği yoktur dosyamızın. Yasaya göre bu tür büyük arsalar satılırken TOKİ'ye teklif etmek zorundasınız. Eğer TOKİ alacaksa kendisi bir fiyat belirler ve kamulaştırır, alır. Bu belgelerin eksik olduğu iddia edilmiş. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi de bizden belgeleri istemeden yürütmeyi durdurma kararı almış. Çok doğal ama yarın bir gün bu karar kalkacak."

Öztürk, AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun arsanın bulunduğu bölgenin dere yatağı olduğunu iddia ettiğini de belirterek, "Burası TEM Otoyolunun hemen kenarında ve Kadıköy'ün en yüksek yeri. Burada su baskını tehlikesi zaten olmaz. Sayın Babuşçu şu anda Salı Pazarı'nda kendilerinin yapmaya çalıştığı alışveriş merkezi dese doğru. Çünkü Salı Pazarı dere yatağı. Bunların asıl amacı, bu 54 dönümlük arsayı Ümraniye Belediyesine hediye etmek. Bu arsa yaklaşık 50 milyon TL'nin üzerinde bir bedel eder. Ben Kadıköylülerin 50 milyon TL'sini niye Ümraniye'ye hediye edeyim?" diye konuştu.

Öztürk, "Ben de karşılık olarak Salı Pazarı'nı inceleyiniz diyorum. İhale edildiği tarihte mülkiyet kimindi, ihale edemezdiniz nasıl ihale ettiniz? Tapuyu üzerinize aldınız, peki hangi şirket aldı o ihaleyi? Sonra o şirket neden çekildi, şimdi orayı kim yapacak?" dedi.

Belediyenin çok borcu olduğunu ve bunun için arsayı satışa çıkardıklarını ifade ederek, "Ülkeyi krize soktunuz, borç içerisindeyim. Bütün kaynaklarımızı kestiniz, elimizi kolumuzu bağladınız. Böyle mi duracağız sanıyorsunuz? Hayır satacağız" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selami-ozturkun-isyani-borc-icerisindeyim_72411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!