Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Selçuklu’ya Dev Bütçe

AKP’nin seçim beyannamesinde Selçuklu ve Osmanlı mimarîsine uygun yapılacak binaların teşvik edileceği vaadi yer alıyor.

yapi.com.tr
Selçuklu’ya Dev Bütçe

Taraf Gazetesi'nden Dilek Gedik'in haberine göre, AKP’nin 30 Mart yerel seçimlerine yönelik seçim beyannamesinde ilginç ayrıntılar yer aldı. Gezi olaylarının çıkışına neden olan çevre hassasiyetine özel vurgu yapılırken Selçuklu ve Osmanlı dönemine özlem de dikkat çekti. Geleneksel değerleri araştıran enstitülerin kurulacağı vaat edildi. Selçuklu ve Osmanlı mimarîsinde yapılacak binalar AKP’li belediyeler tarafından teşvik edilecek. Ayrıca her ile bir meydan yapılacak. AKP’nin yapılaşmaya ilişkin vaatleri arasında şu bölümler yer aldı: “Geleneksel değerleri araştıran ve geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapan enstitüler kurulacak. Bu enstitüler, bulunduğu şehrin kültürünü araştırıp, ulusal ve uluslararası faaliyetler ile ilgili şehre, ülkeye ve dünyaya yayacaktır. Mimarî üsluplar, şehirlerin belirgin tarihi kimliklerine göre uygulanacaktır. Mesela Selçuklu mimarî üslubu Selçuklu şehirlerinde (Konya, Kayseri, Sivas, Erzurum, Diyarbakır, Aksaray, Karaman vb.), Osmanlı mimarî üslubu Osmanlı şehirlerinde (İstanbul, Manisa, Bursa, Edirne, Amasya, Trabzon, Balıkesir) teşvik edilecektir. Mimarî eserlerin ve binaların inşa edilmesinde yöresel malzemelerin kullanılması teşvik edilecektir.”

Meydanlar ve anıtlar

“Her ilimizin ve ilçemizin en azından bir meydanının olması hedeflenmektedir” denilen beyannamede yeni imar çalışmaları ve uygulamalarında bunun göz önünde bulundurulacağı ifade edildi. Ayrıca şehirlerin tarihlerinde yaşanmış olayları anlatan anıtların da meydanlara dikileceği belirtilerek, “Millete mal olmuş ünlülerimizin yaşadığı, bulunduğu ve eser verdiği mekânların restorasyonu ve işaretlenmesi yapılarak, bugünkü ve gelecekteki nesillere tanıtılması sağlanacaktır” vaadinde bulunuldu.

1 milyar liralık kaynak

Yapıların Osmanlı ve Selçuklu mimarîsine uygun yapılacağının vaat edildiği beyannamede, bilim merkezlerinin de önemi vurgulanıyor. Mardin’de bir İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi kurulmasının planlandığı beyannamede şu vaatler var: “Bursa, Ankara, Kayseri, Kocaeli, Sakarya, Konya ve Eskişehir’de bilim merkezi açmak için Büyükşehir Belediyeleri ile işbirliği içinde çalışmalar başladı. Konya ve Kocaeli’nde bilim merkezlerinin açılışı yapılacak. Bunun için 1 milyar liranın üzerinde kaynak ayırılacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/selcukluya-dev-butce_117673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!