Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selçuk’ta ‘Tarihi’ İşbirliği

Selçuk'un tarihi mirası, ortaklaşa yürütülen projelerle korunuyor. Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, St. John Kilisesi, Artemis Tapınağı, Ayasuluk Kalesi, İsa Bey Camisi gibi kültür varlıklarına sahip olan ilçede tarihin mirası olan bu değerlerin korunması Kültür ve Turizm Bakanlığı, kaymakamlık, belediye, Efes Müze Müdürlüğü, Avusturya Arkeoloji

Cumhuriyet EGE
Selçuk’ta ‘Tarihi’ İşbirliği

Selçuk'un tarihi mirası, ortaklaşa yürütülen projelerle korunuyor. Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, St. John Kilisesi, Artemis Tapınağı, Ayasuluk Kalesi, İsa Bey Camisi gibi kültür varlıklarına sahip olan ilçede tarihin mirası olan bu değerlerin korunması Kültür ve Turizm Bakanlığı, kaymakamlık, belediye, Efes Müze Müdürlüğü, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü el ele çalışıyor.

Selçuk Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, Efes Antik Kenti koruma amaçlı imar planının yapımı, antik kentteki kazı ve restorasyon çalışmaları, Ayasuluk Kalesi kazı ve restorasyon çalışmaları, beylikler dönemine ait antik su kemerlerindeki restorasyon çalışmaları gibi projeler şu anda ilçede yürütülmekte olan kültür varlıklarını koruma çalışmalarını oluşturuyor.

Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, “Efes Antik Kenti'nin koruma amaçlı imar planı çalışmaları sürüyor. Bu planın onaylanmasının ardından beş yıllık programımız kapsamında buraya yeni giriş kapıları, otopark alanları ve çarşı yapılacak. Efes Ören yeri meclis binası restorasyonu için de harekete geçmiş bulunuyoruz. Kale, St.John ve Artemis Tapınağı onarım ve çevre düzenlemeleri için de programımızda önemli bir bütçe ayırıyoruz. Bu zenginliklerimizi de turizme kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kale içine işyerleri yapılarak kale ve çevresinin turizme kazandırılması için ilgililerle görüşüyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selcukta-tarihi-isbirligi_71869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!