Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selimiye Camii Yıllara Meydan Okuyor

Edirne'de Mimar Sinan'ın 80 yaşındayken yaptığı ve “Benim ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, yıllara meydan okuyor. Selimiye Camii'nin eski

Hürriyet
Selimiye Camii Yıllara Meydan Okuyor

b>Edirne'de Mimar Sinan'ın 80 yaşındayken yaptığı ve “Benim ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, yıllara meydan okuyor. Selimiye Camii'nin eski baş müezzini ve tanıtım görevlisi Nadi Ersoy, “Selimiye Camii Osmanlı Türk sanatının ve dünya mimarlık tarihinin baş eserlerindendir” dedi.

Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'un simgesi olan caminin kentin merkezinde yer aldığını ifade eden Ersoy, çok uzaklardan 4 minaresiyle görülen yapının, kurulduğu yer nedeniyle, Mimar Sinan'ın usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da gösterdiğini söyledi.

Sultan 2. Selim'in emriyle 1568-1575 yılları arasında kesme taştan, 400 kalfa ve 14 bin işçi tarafından 2 bin 475 metrekarelik bir alana inşa edilen, mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camii'nin yerden yüksekliğinin 43 metre 28 santimetre, kubbesinin ise 31 metre 30 santimetre çapında olduğunu belirten Ersoy, taş, mermer, çini, ahşap, sedef gibi süsleme özellikleri konusunda şunları kaydetti:

“Mihrap ve minberi mermer işçiliğinin baş yapıtlarındandır. Yapının çini süslemelerinin, Osmanlı ve Dünya sanatında ayrı bir yeri vardır. 16. yüzyıl çiniciliğinin en güzel örnekleri olan bu çiniler, 'sıraltı' tekniğinde olup, İznik'te yapılmıştır. Hünkar mahfilini süsleyen çinilerin bir bölümü 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Edirne'yi işgal eden Rus ordularının Generali Skobelef tarafından söktürülerek, Moskova'ya götürülmüştür.

Selimiye Camii'nin 3 metre 80 santimetre çapında 70 metre 89 santimetre yüksekliğinde, üçer şerefeli dört zarif minaresi vardır. Cümle kapısının iki yanındakiler üçer yollu olup, her şerefeye ayrı merdivenlerden çıkılır. Diğer iki minare ise birer yolludur”

RAMAZAN AYINDA ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Selimiye Camii'nin dünyanın farklı bölgelerinden gelen turistlerin de ilgisini çektiğini hatırlatan Ersoy, akustik özelliği sayesinde okunan ezan ve Kuranıkerim'in caminin her noktasından aynı güzellikte dinlenebildiğini ifade etti.

Ramazan ayında adeta ziyaretçi akınına uğrayan camiyi cuma, cumartesi ve pazar günleri ortalama 3 bin, diğer günler de ise 500 kişi ziyaret ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiye-camii-yillara-meydan-okuyor_19120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!