Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selimiye Camii’nin Kubbe ve Duvarlarındaki Çatlaklar Büyüyor

Mimar Sinan'ın muhteşem eserinin, birçok yerinde derinleşen ve genişleyen yarıklar oluştu. Bulgar Kilisesi'nin restorasyonuna para bulunurke

Zamanb>Mimar Sinan'ın muhteşem eserinin, birçok yerinde derinleşen ve genişleyen yarıklar oluştu.

Bulgar Kilisesi'nin restorasyonuna para bulunurken caminin bakımsız kalması, cemaati üzüyor. Vakıflar Bölge Müdürü Çetinkaya, yakında restorasyona başlanacağını söyledi.

Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" diye nitelendirdiği tarihi Selimiye Camii'nin duvarlarında ve kubbelerinde meydana gelen çatlak ve yarıklar her geçen gün büyüyor. Caminin kolon ve duvarlarında derinleşen ve genişleyen yarıklar en çok cami cemaatini korkutuyor.

Dünyada 'korunması gereken tarihî eserler listesi'nde yer alan Selimiye Camii'nde uzun zamandır bakım yapılmadığı için duvarlarda ve kubbelerinde oluşan derin çatlaklar için bir an önce tedbir alınması isteniyor. Edirne'deki sivil toplum kuruluşları ve bazı derneklerin bir süre önce ibadete açılan Bulgar Kilisesi'nin restorasyonuna para yardımında bulunurken, Selimiye Camii için duyarsız kalmaları vatandaşın tepkisini çekiyor.

II. Sultan Selim'in emriyle 1569-1575 yılları arasında inşa edilen Selimiye, teknik mükemmelliği, boyutları ve estetik değerleriyle dönemin ve sonraki zamanların en muhteşem eseri olarak gösteriliyor. Selimiye Camii en son 1991 yılında küçük çaplı restore edilmiş.

Kubbelerdeki orijinal kurşun kaplamaların zaman içinde çürümesi sonucu yağmur suyunun caminin içine sızmasından dolayı duvarlardaki orijinal figürlerin birçoğu kaybolmuş durumda. Caminin kubbeleri için 200 milyar lira ödenek ayrılmasına rağmen şimdiye kadar herhangi bir çalışma başlatılmaması halkın büyük tepkisini çekiyor. Selimiye Camii'nin çevresindeki işlemeli mezar taşlarının birçoğu da parçalanmış durumda. Bunlardan bir kısmı ise kıyı mahalle diye tabir edilen ve esmer vatandaşların yaşadığı evlerin bahçe duvarlarını süslüyor.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hasan Çetinkaya, Selimiye Camii'nin restorasyon çalışmalarına en kısa zamanda başlanacağını söyledi. Restorasyon için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin sponsor olduğunu belirten Çetinkaya, "En büyük tarihî mirasımız olan Selimiye Camii'nin tamiratına çok önem veriyoruz. Çalışmalara en kısa zamanda başlanacak." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiye-camiinin-kubbe-ve-duvarlarindaki-catlaklar-buyuyor_17275.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!