Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seramik, Cam ve Çimento İhracatı 1.1 Milyar Dolara Ulaştı

Seramik, cam ve çimentodan oluşan toprak ürünleri ihracatı 2004 yılının geride kalan sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.8 ar

Dünyab>Seramik, cam ve çimentodan oluşan toprak ürünleri ihracatı 2004 yılının geride kalan sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.8 artarak 1.1 milyar dolara ulaştı.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, toprak ürünleri sektörü toplam 164 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. İhracatın yüzde 60'dan fazlasının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ABD'ye yapıldığı vurgulanan açıklamada, ihracat sıralamasında İngiltere, Almanya, İtalya, ABD ve Fransa'nın başı çektiği kaydedildi.

Ocak-Ağustos döneminde seramik sektörünün 417 milyon, cam sektörünün 351.4 milyon, çimento sektörünün de 213 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:

"Seramik sektörü ihracatının yüzde 61'ini kapsayan seramik kaplama malzeme ihracatı 67 milyon metrekare ve 253 milyon dolar; yüzde 25'ini oluşturan seramik sağlık gereçleri (vitrifiye) ihracatı ise 5 milyon adet ve 103.1 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır.

İhracatı yüzde 22.4 oranında artan cam sektöründe, en fazla ihracat yapılan mal grubu olan cam ev eşyasında bu rakam 194 milyon dolar olmuştur.

Sekiz ayda yapılan 6.1 milyon tonluk çimento sektörü ihracatının 1.6 milyon tonunu klinker, 4.5 milyon tonunu ise çimento oluşturmaktadır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/seramik-cam-ve-cimento-ihracati-1-1-milyar-dolara-ulasti_17697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!