Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seramik, Cam ve Çimento İhracatı İlk Yedi Ayda 1 Milyar Dolara Yaklaştı

Seramik, cam ve çimento ihracatı 2004'ün 7 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26.9 artarak 955 milyon dolara ulaştı.

Dünyab>Seramik, cam ve çimento ihracatı 2004'ün 7 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26.9 artarak 955 milyon dolara ulaştı.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nden (OAİB) yapılan açıklamaya göre seramik, cam ve çimentodan oluşan toprak ürünleri sektörü 2004'ün 7 ayında 163 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. Sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında İngiltere, Almanya, ABD ve Fransa başı çekti. Ocak-Temmuz döneminde seramik sektörü 369 milyon dolar, cam sektörü 308 milyon dolar, çimento sektörü ise 192 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

OAİB kayıtlarına göre seramik sektörü ihracatının yüzde 61'ini kapsayan seramik kaplama malzemeleri ihracatı 59.4 milyon metrekare ve 224 milyon dolar, yüzde 25'ini oluşturan seramik sağlık gereçleri (vitrifiye) ihracatı ise 4.4 milyon adet ve 91 milyon dolar seviyesine ulaştı. İhracatı yüzde 22,2 oranında artan cam sektöründe en fazla ihracat yapılan mal grubu olan cam ev eşyasında ise ihracat 169.5 milyon dolar oldu.

Ocak-Temmuz döneminde yapılan 5.6 milyon tonluk çimento sektörü ihracatının 1.4 milyon tonunu klinker, 4.2 milyon tonunu da çimento oluşturuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seramik-cam-ve-cimento-ihracati-ilk-yedi-ayda-1-milyar-dolara-yaklasti_15933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!