Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Niemeyer'in Projesi 50 yıl...

Serpetine Gallery'nin Bu Yılki Mimarı Niemeyer

Londra'daki Serpentine Gallery, 2003 yılı pavyonunun tasarımı için 96 yaşındaki ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer'in seçildiğini açıkladı. Serpe

Yapı Dergisib>Londra'daki Serpentine Gallery, 2003 yılı pavyonunun tasarımı için 96 yaşındaki ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer'in seçildiğini açıkladı. Serpentine Pavyonu Niemeyer'in İngiltere'deki ilk işi olmasıyla da özel bir önem taşıyor.

Niemeyer, bu projesinin farklı, özgür ve cüretkâr olacağını söyledi. "Çizmeyi seviyorum, boş bir kâğıt parçasından bir saray, bir katedral bir kadın görüntüsünün belirmesini seviyorum. Ama yaşam benim için mimarlıktan önemli" diyen Niemeyer, 1907'de Rio de Janeiro'da doğdu, 1934'te Rio'daki Güzel Sanatlar Okulu'nu bitirdikten sonra Le Corbusier ile birlikte yeni Eğitim ve Sağlık Bakanlığı binasının yapımında çalıştı.
1950'lerde pek çok kamu ve şirket binası tasarlayan Niemeyer, Ulusal Kongre Binası ve Metropolitan Katedrali ile uluslararası üne kavuştu.
1964'teki hükümet darbesinin ardından Fransa'ya sürgüne giden Niemeyer, burada Fransız Komünist Partisi Genel Merkezi, Cezayir'de iki üniversite ve İtalya'da çok sayıda proje tasarladı. Brezilya'daki diktatörlüğün yıkılmasının ardından ülkesine dönen ünlü mimar yeni başkent Brasilia'nın kurulmasında görev aldı. Niemeyer 1988 Pritzker Mimarlık Ödülü'nün de sahibi.
Projenin sponsoru Arup Europe'dan Cecil Balmond, "Bir park, bir pavyon, doğa ve bir mimarlık parçası düşlüyoruz. İşte buraya Oscar Niemeyer büyülü damgasını vuracak. Niemeyer'in yapıtlarında yalınlık ve zevki en yüksek düzeyde buluyoruz" dedi.
Serpentine Gallery Pavyonu 2000 yılından bu yana dünyanın önde gelen mimarları tarafından sökülebilir strüktürler olarak tasarlanıyor. Haziran-Ağustos arası dönemde kullanılan pavyon daha sonra satılıyor. Zaha Hadid (2000), Daniel Libeskind (2001) ve Toyo Ito (2002) bundan önceki mimarlardı.
Niemeyer, bu işte mimar Jose Sussekind ile birlikte çalışacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/serpetine-gallerynin-bu-yilki-mimari-niemeyer_3518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!