Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seydişehir Alüminyum'u Ruslar Modernize Edecek

Seydişehir Alüminyum'un modernizasyonu için Rusya devreye girdi. Seydişehir Alüminyum'un yaklaşık 300 milyon dolar tutan modernizasyonu, Türk E

Dünyab>Seydişehir Alüminyum'un modernizasyonu için Rusya devreye girdi. Seydişehir Alüminyum'un yaklaşık 300 milyon dolar tutan modernizasyonu, Türk Eximbank'a olan 250 milyon dolarlık borcu karşılığında Ruslar tarafından yapılacak. Anlaşma için son aşamaya gelindi.
Seydişehir Alüminyum'un modernizasyonu için Rusya devreye girdi. Seydişehir Alüminyum'un yaklaşık 300 milyon dolar tutan modernizasyonu, Türk Eximbank'a olan 250 milyon dolarlık borcu karşılığında Ruslar tarafından yapılacak. Anlaşma için son aşamaya gelindi.

57. Hükümet döneminde tartışma konusu olan ve özelleştirme kapsamından çıkarılan Seydişehir Alüminyum İşletmeleri'nin modernizasyonu ve zarar etmekten kurtarılması için yaklaşık 300 milyon dolarlık bir fatura çıkarıldı. 7 bin kişinin çalıştığı Seydişehir Alüminyum'da önce çalışan sayısı 2 bin 200'e düşürüldü. Ancak kurumun fonksiyonel hale getirmesi için 300 milyon dolarlık bir yatırıma ihtiyacı olduğu belirlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, henüz başbakan olmadan parti başkanlığı döneminde yaptığı Rusya ziyaretinde zaten Rus teknolojisiyle yapılmış olan Seydişehir Alüminyum İşletmesi'nin modernizasyonu için Ruslar'la anlaştı. Bu anlaşma kapsamında Rusya'nın Türk Eximbank'a olan borçları gündeme geldi. Bu borçların tahsilatında zorluklar yaşayan Türkiye karşılıklı bir takas yoluna gitmek istedi.

Borçlar silinecek

Türkiye'nin bu teklifi Rusya tarafından da olumlu bulundu ve Ruslar'ın Eximbank'a olan 250 milyon dolarlık borcu karşılığında bu modernizasyonun gerçekleştirilmesini isteyen Türk tarafıyla Rusya arasındaki anlaşmanın son aşamasına gelindi. Enerji Bakanlığı'nca yürütülen müzakereler olumlu sonuçlandığı taktirde borçlar modernizasyon karşılığında silinmiş olacak.

Kaynaklar Seydişehir İşletmesi'nin modernize edilmesi halinde verimli bir hale geleceğini ve devletin üstüne yük olmaktan çıkacağını vurgularken, 57. Hükümet'in bakanı Şükrü Sina Gürel'in söz konusu tesislerin özelleştirme kapsamından çıkarılması için büyük bir mücadele verdiğini ancak işçi sayısının üçte bir oranında azaltılmasına rağmen gerekli yatırım yapılmadan işletmenin rantabl hale getirilemeyeceğine dikkat çekiyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seydisehir-aluminyumu-ruslar-modernize-edecek_4634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!