Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sıfır Noktasının Yanına Cami İnşası Tartışılıyor

ABD’nin New York kentinde 11 Eylül 2001 saldırılarıyla yerle bir olan ikiz kulelerin yakınına 13 katlı cami ve kültür merkezi yapılması planı tartışma yarattı. Cordoba Initiative (CI) adlı Müslüman grubun New York Belediyesi’ne teklif ettiği aşevi ve tiyatroyu da içeren 107 ila 140 milyon dolara mal olacak İslam kültürü merkezinin, Manhattan’da

Radikal Gazetesi
Sıfır Noktasının Yanına Cami İnşası Tartışılıyor

BD’nin New York kentinde 11 Eylül 2001 saldırılarıyla yerle bir olan ikiz kulelerin yakınına 13 katlı cami ve kültür merkezi yapılması planı tartışma yarattı. Cordoba Initiative (CI) adlı Müslüman grubun New York Belediyesi’ne teklif ettiği aşevi ve tiyatroyu da içeren 107 ila 140 milyon dolara mal olacak İslam kültürü merkezinin, Manhattan’da yıkılan kulelerin iki blok ötesindeki eski bir tekstil fabrikasının yerine inşa edilmesi düşünülüyor.

Fikrin sahibi CI’nin önde gelen imamı Feisal Abdul Rauf, kapısı herkese açık olacak caminin 11 Eylül’den sonra Müslümanlar’la ilgili olumsuz algıyı değiştireceğini savundu. Rauf, “Bu terörün Müslümanca kınanmasıdır. Bizim bildiğimiz Amerika’da bu merkezin bir eşi daha yok” dedi. Belediye inşaat alanının özel mülk olması nedeniyle camiye yeşil ışık yakmışken, ay başında bir Pakistanlının Times Meydanı’na patlayıcı yüklü araç bırakmasıyla yürekleri ağzına gelmiş kent sakinleri ve İslam karşıtı gruplar teklife soğuk.

AFP’nin konuştuğu New Yorklulara göre, ikiz kulelerin yanına cami yapmak, 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin 1 milyon Yahudi’yi gazla öldürdürğü Polonya’daki Auschwitz kampına Alman kültür merkezi  yapmak gibi bir şey... Cihat karşıtı Blitz gazetesi “Bu, 11 Eylül’de katledilenlerin suratına tükürmektir” diye yazdı. ‘Stop İslamization of U.S’ grubu ‘Sıfır noktasına camiye hayır’ sloganlı bir web sitesi açtı. (afp)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/sifir-noktasinin-yanina-cami-insasi-tartisiliyor_79445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!