Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Siirt'e Gittiğinizde Artık Sufi Sado Konağı'nı Göremeyeceksiniz

Siirt, kent merkezinde bulunan geleneksel yapılarından bir tanesini daha yitirdi. Sufi Sado Konağı, ''maili inhidam'' (yıkılma tehlikesi) nedeniyle Temmuz 2005'te belediye ekipleri tarafından yıkıldı.

ÇEKÜL Vakfı
Siirt'e Gittiğinizde Artık Sufi Sado Konağı'nı Göremeyeceksiniz

iirt, kent merkezinde bulunan geleneksel yapılarından bir tanesini daha yitirdi. Sufi Sado Konağı, ''maili inhidam'' (yıkılma tehlikesi) nedeniyle Temmuz 2005'te belediye ekipleri tarafından yıkıldı.

Kent tarihinde önemli bir yere sahip olan konak, çeşitli aralıklarla Ziraat Bankası, Orman Müdürlüğü, Askerlik Seferberlik ve Askerlik Şubesi gibi kurumlara da evsahipliği yapmıştı.

ÇEKÜL Vakfı olarak 2004 yılında şehre düzenlediğimiz gezi sırasında yetkilerle yaptığımız toplantılarda, bu konağın ivedilikle onarılarak, ''çevre-kültür evi'' işleviyle kentte ''öncü bir örnek'' olarak kazandırılmasına karar verilmişti. Fakat Siirt'te yayımlanan Mücadele Gazetesi'nin 26 Temmuz 2005 tarihinde verdiği haberden yapının yıkıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.

2004 yılındaki Siirt gezisi sırasında konağın rölöve çalışmasına altlık oluşturması amacıyla çektiğimiz tüm fotoğraflar, kaybettiğimiz bir kültürel değerin son belgeleri olarak maalesef arşivimizin raflarında kaldı. Bunlardan bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedik...

http://www.yapi.com.tr/haberler/siirte-gittiginizde-artik-sufi-sado-konagini-goremeyeceksiniz_32527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!