Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sık Sık Değişen İmar Planlarına Müdahale Edeceğiz

Sık Sık Değişen İmar Planlarına Müdahale Edeceğiz

Referans Gazetesiayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Yeni Planlama ve İmar Kanunu tasarısını temmuz ayına kadar yasalaştırmak istediklerini söyledi. Yasa tasarısının şu anda tartışılma aşamasında olduğunu ve özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine başvurduklarını söyleyen Özak, " Yasayı temmuza kadar yetiştirmek istiyoruz ancak yasa kentsel dönüşüm ve deprem gibi önemli konuları içeriyor. Bu nedenle acele etmek istemiyoruz, temmuz ayında olmazsa ekim ayına tamamlayacağız" dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) cuma günü İstanbul Swissotel'de düzenlendiği “Yeni İmar Kanunu Yasa Tasarısı” panelinde tasarısının eksikleri ve yapılması önerilen değişiklikler ele alındı. Panelde en çok tartışılan konu sanayi alanlarının imarında belediyelerin payının yüzde 40 olmasıydı.

Bakan Özak, belediyelerin bu hakka şu anda da sahip olduğunu söylerken, yeni yasa ile özellikle yabancı yatırımı özendirici düzenlemeler sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Özak, " Bunun için çevre planlamalarına önem verdik ve yatırımın önündeki engelleri kaldırarak işleri daha hızla hale getirecek düzenlemeler yer alacak" dedi.

Belediyeye devir keyfilik getirir
Bürokrasiyi azaltmak için planlama faaliyeti yürüten tüm kurumları tek elde toplayacaklarını ve alt kademede belediyelerin sorumlu olduğunu söyleyen Bakan Özak, imar planlarının sık sık değiştiğini, buna müdahale etmek istediklerini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kentsel Dönüşüm Uygulaması Yasası'nı, Mart ya da Nisan ayında çıkaracaklarını ifade eden Özak, yasayı gelecek Salı günü Bayındırlık Komisyonu'nda tartışacaklarını ve Başbakan'a göndereceklerini bildirdi.

Eski İstanbul Tapu Kadastro Bölge Müdürü Nihat Kandaloğlu ise, imar işlemlerinde yetkinin belediyelere devrediliyor olmasının uygulamada keyfiliğe neden olabileceğini belirtirken, belediyelerin arsalar üzerinde parsel yeri gibi yapacağı değişikliklerle ilgili olarak mülk sahiplerini bilgilendirmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan YASED Başkanı Şaban Erdikler de, uluslararası yatırımcıların Türkiye'de imar planlarının sık sık değişmesinden şikayet ettiklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sik-sik-degisen-imar-planlarina-mudahale-edecegiz_42177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!