Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Termik Santral Sorunu

Şimdi de Santralın Külü Köye Dert Oldu

Yılarca Yatağan Termik Santralı'nın yol açtığı invansiyon ve hava kirliliğinin etkisi altında kalan Yatağan'ın Kapubağ köylüleri, şimdi de santraldan çıkan küllerin depolandığı kül barajının heyelana yol açarak köylerini tehdit ettiğini öne sürdüler.

Yeni Asır Gazetesi
Şimdi de Santralın Külü Köye Dert Oldu

Yılarca Yatağan Termik Santralı'nın yol açtığı invansiyon ve hava kirliliğinin etkisi altında kalan Yatağan'ın Kapubağ köylüleri, şimdi de santraldan çıkan küllerin depolandığı kül barajının heyelana yol açarak köylerini tehdit ettiğini öne sürdüler. Günde 18 bin ton kömür yakan santraldan çıkan külün köylerinin yakınına depolandığını, bu külün sulanmasıyla oluşan yumuşamanın 124 haneli 334 nüfuslu Kapubağ köyünde toprak kaymasına yol açtığını öne süren köylüler, "1050 dönümlük kül barajı alanına günde 5-6 bin ton sulandırılmış atık bırakılıyor. Bu da hem ağırlığıyla hem de suyun zemini yumuşatmasıyla heyelana neden oluyor. Bir ay önce köy konağının arka tarafında toprak kayması meydana geldi. Köy muhtarlığı buraya 10 bin lira harcayıp set yaptırdı. Ama herkesin set yaptıracak kadar gücü yok" dediler.

Su içilmiyor

Kapubağ köyünde yaşayan 60 yaşındaki Mustafa Çakmak, köyde meydana gelen toprak kaymalarının ve kirli su sızıntılarının kül barajından kaynaklandığını söylerken, Mustafa Çakmak (54) ve Ömer Kıvrak (60) adlı yurttaşlar da, "Köy meydanındaki asırlık içme suyumuzu artık kullanamıyoruz. İçilmemesi için de çeşmenin duvarına uyarı niteliğinde birtakım yazılar yazıldı. Yetkililere suyun kirli olup olmadığını sorduğumuz da bize bilgi verilmiyor. Her gün 3-4 liraya damacana ile su alıyoruz" dediler.

Kapubağ köyü Muhtarı Ramazan Yörük, "Yatağan Kaymakamlığı'na geçtiğimiz ay dilekçe verdim. İçme suyunun olduğu bölgeden numune örnekleri alındı. Yapılacak testler sonrası suyun kirli olup olmadığını öğreneceğiz. Elime suyun sonuçları geçtiğinde daha sağlıklı açıklama yapacağım" dedi.

"İddiaları kabul etmiyoruz"

Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. ve Yatağan Termik Santralı'nın Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu ise iddiaların doğru olmadığını söyledi. Şerifoğlu, "Yatağan'da 26 yıldır elektrik üretimi yapan Termik Santralin kullandığı kül barajı Kapubağ köyünü toprak kaymaları yüzünden tehdit edemez. Çünkü santralde görevli çevre mühendisi arkadaşlarımız kül barajı çevresinde her ay kontrollerini ve denetlemelerini yapıyorlar. Santral kurulduğundan itibaren kül barajı çevresinde 9 tane kuyu açıldı. Her ay buradaki kuyulardan sularda kirlilik olup, olmadığına dair numuneler alınıyor ve inceleniyor. Kapubağ köyünde yaşanan toprak kaymaları ile içme sularında yaşanan kirliliğin santralin kül barajından kaynaklanması söz konusu değildir" dedi.

ETİKETLER: çevre enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/simdi-de-santralin-kulu-koye-dert-oldu_82759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!