Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sinagoga Destek

İsrail’in İzmir doğumlu Büyükelçisi Gabby Levy, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret ederek, harap sinagogların onarımı konusunda destek istedi. Levy, "İzmir, Musevi kalıntılarının en çok olduğu kent. En eski sinagoglarımız burada bulunuyor. Ancak bu sinagogların yeniden ele alınması gerekiyor

Hürriyet Gazetesi
Sinagoga Destek

srail’in İzmir doğumlu Büyükelçisi Gabby Levy, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret ederek, harap sinagogların onarımı konusunda destek istedi. Levy, "İzmir, Musevi kalıntılarının en çok olduğu kent. En eski sinagoglarımız burada bulunuyor. Ancak bu sinagogların yeniden ele alınması gerekiyor çoğu harap halde bunların ele alınması turizm açısından da çok önemli. Biz İzmir’de bulunan sinagogların ayağa kaldırılması için bir takım girişimlerde bulunduk" dedi.

İzmir’de bulunan on sinagogun restorasyonu için başta ABD’de yaşayan Museviler olmak üzere dünya üzerindeki Musevi vakfılarından maddi yardım sağladıklarını ve bir proje hazırladıklarını ifade eden Levy, "Merkezi İsrail’de bulunan Mordehay Kiriati Vakfı öncülüğünde hazırlanan Kültürler Arası Diyaloğa Yolculuk İzmir Projesi kapsamında İzmir’deki sinagogları restore etmek istiyoruz. Bu konuda maddi yardıma ihtiyacımız yok. İdari konulardaki desteklerinizi bizden esirgemeyeceğinize inanıyorum" dedi.

Turist sayısı düştü

Bu yıl İsrailli turist sayısında büyük bir düşüş yaşandığını anlatan İsrail Büyükelçisi Gabby Levy, düşüşü Türk ve İsrail hükümetleri arasındaki krizden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi. Vali Cahit Kıraç, sinagogların restorasyonu projesinde yardım edeceklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sinagoglardan birinin kendileri tarafından restore edileceğini, bu sinogogun restorasyon projesinin önümüzdeki ay onaylanacağını ve çalışmaların başlayacağını anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinagoga-destek_71061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!