Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sinan’ın ‘Kardeş’ Başkanları

Seçim yaklaştıkça liderlerin birbirlerine söyledikleri “yüz kızartıcı” hale gelirken, biri CHP’li diğeri AKP’li iki belediye başkanımız 29 Mart’a “kardeş” olarak hazırlanıyor...

Cumhuriyet GazetesiSeçim yaklaştıkça liderlerin birbirlerine söyledikleri “yüz kızartıcı” hale gelirken, biri CHP’li diğeri AKP’li iki belediye başkanımız 29 Mart’a “kardeş” olarak hazırlanıyor... İstanbul’un Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, seçmenlerden “CHP adayı” olarak oy isterken şu sözü de veriyor: “İlçemizdeki Mimar Sinan imzasının en değerli kültür zenginliğimiz olarak yaşatılması çalışmalarımız artarak sürecek. Sinan’ın doğduğu Ağırnas beldesiyle ortak projelerimiz hayata geçecek...”

Kayseri’nin Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu da seçime “AKP adayı” olarak girerken şunları söylüyor: “Beldemizde doğan Mimar Sinan’ın anılarını ve tüm tarihi mekânlarımızı korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Sinan’ın eserleri bulunan Büyükçekmece Belediyesi ile işbirliğimiz devam edecek...”

Bu sözler halkın da desteğini alırsa, CHP’li ve AKP’li başkanlar aralarındaki “kardeşlik protokolü”nün kalan çalışmaları için de kolları sıvayacaklar. Parti liderleri birbirlerine ne söylerse söylesin, iki başkan el ele vererek, kentlerindeki Mimar Sinan mirasını gelecek kuşaklara “birlikte” aktarmanın “ortak coşku”su içinde çalışacaklar...

ÇEKÜL’ün “Sinan’ın Kentleri Birleşin” çağrısıyla bu anlamlı kardeşliğin imzaya bağlandığı 9 Nisan 2008’deki törende Osmanbaşoğlu demişti ki: “Bu beraberliğimiz, her iki belde halkı arasında, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesini de sağlayacak...”

Törene ev sahipliği yapan Hasan Akgün de şunu eklemişti: “Bu işbirliğimiz, Koca Usta’nın tanıtımına ve anlatılmasına çok büyük katkı yapacak...”

Ağırnas’ta Osmanbaşoğlu, “hemşehrisi” Sinan’ın çocukluğunu, genç-liğini yaşadığı mekânları dünyaya tanıtmak için 1999’dan bu yana kesintisiz uğraşıyor. Bu çabalarıyla Tarihi Kentler Birliği’nden ödüller aldı; mimarlık ve şehircilik okullarının yaz okullarına kucak açarak akademik çevrelerin de gözdesi oldu.

Hasan Akgün de İstanbul’un varoşunda, merkez semtlerde bile görülmeyen bir imar ve şehircilik disipliniyle Büyükçekmece’nin “betonlaşmadan gelişmesi”ni sağladı. Mimar Sinan’ın anılarına saygıyı sadece söylemde değil, rant ve yağma projelerine yüz vermeyerek de gösterdi.

Şimdi, kentlerine gönülden bağlı işte bu iki “Sinan sevdalısı”ndan biri CHP, diğeri AKP’li rozetleriyle oy istiyorlar. Büyükçekmece ve Ağırnas halkı, sadece kendi kentleri için değil, bu anlamlı ve “Türkiye’ye örnek” kardeşliği kutsamak için de oy verecekler...

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinanin-kardes-baskanlari_67439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!