Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şişecam, Camın Geri Dönüşümüne Dikkat Çekti

Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında 31 Mayıs-03 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle Göztepe Özgürlük Parkı’nda “Cam Yeniden Cam” standıyla camın geri dönüşümünün önemine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Şişecam, Camın Geri Dönüşümüne Dikkat Çekti

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, kurumsal sosyal sorumluluk ilkesi kapsamında camın geri dönüşümünün önemine dikkat çeken çalışmalarına devam ediyor. Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve cam geri dönüşümü konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle "Cam Yeniden Cam" etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlik, 31 Mayıs-03 Haziran tarihleri arasında Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleşti.

Cam Yeniden Cam” etkinliği kapsamında katılımcılara camın geri dönüşüm serüvenini sergileyen Cam Atölyesi de yer aldı. Ayrıca Youtuber Uras Benlioğlu camın geri dönüşümünün önemi konusunda söyleşi yaptı.Şişecam Topluluğu’nun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasından hareketle 2011 yılında hayata geçirdiği Cam Yeniden Cam projesi kapsamında bugüne kadar toplanan cam atık miktarı 951 bin tona ulaştı. Toplam 24 ilde 163 ilçe belediyesiyle iş birliği içinde yürütülen proje kapsamında bugüne kadar:
- 19 bin adet cam kumbarasını belediyelerin kullanımına sunuldu.
- 250 binin üzerinde ilköğretim öğrencisine farkındalık eğitimi verildi.
- Farkındalık etkinlikleriyle üç milyon kişiye camın geri dönüşümünün önemini anlatıldı.


Bir cam şişe, bir bilgisayarı 25 dakika çalıştırıyor
Cam üretiminde yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması, hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılmasını sağlıyor. Hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzeme olan cam ile bir adet cam şişe üretmek için girdi olarak bir adet cam şişe atığı kullanmak yeterli oluyor. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sisecam-camin-geri-donusumune-dikkat-cekti_166111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!