Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sivil Toplum Örgütleri: Termik Santrala Hayır

HEMA'nın sözlerinin ardından Bartın ve Amasra'daki birçok sivil toplum kuruluşu ve meslek odası temsilcilerinden oluşan Bartın- Amasra Çevre Birlikteliği tarafından bir toplantı düzenlenerek basın açıklamasında bulunuldu.

BirGün Gazetesi
Sivil Toplum Örgütleri: Termik Santrala Hayır

b>HEMA Endüstri'nin önceki gün düzenlediği basın toplantısı ile 2 adet termik santral kurulmasını planladıkları yönündeki sözleri sonrasında Bartın'da termik santrallara karşı tepkiler yoğunlaştı. HEMA'nın sözlerinin ardından Bartın ve Amasra'daki birçok sivil toplum kuruluşu ve meslek odası temsilcilerinden oluşan Bartın- Amasra Çevre Birlikteliği tarafından bir toplantı düzenlenerek basın açıklamasında bulunuldu. TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nda düzenlenen toplantıda "Kömüre evet, Santrala geçit yok" sesleri yükseldi.

HEMA yalan söylüyor

Yaklaşık 50 kişinin bir araya geldiği toplantıda sert açıklamalarda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Temsilcisi Ayşe Sevtap Uzun, "Biz defalarca kamuoyuna HEMA'nın amacının kömür çıkarmak olmadığını, termik santral için buraya geldiklerini söyledik. Bugün gelinen noktada görülmektedir ki, HEMA önceki sözlerinin tam tersini dile getirmekte ve geçmişte yalan söylediğini ortaya koymaktadır. Artık vatandaşlar, Bartın halkı HEMA'nın yalan söylediğini açık ve net olarak anlıyor" dedi. Mücadeleden yılmayacaklarını söyleyen Ayşe Sevtap Uzun HEMA'nın tutumunu eleştirerek, "Bizim karşı olduğumuz tek şey santraldir, Ancak HEMA bizleri sanki kömüre karşıymışız gibi halkla karşı karşıya getirmeye çalışıyor" dedi.

Santralin karşısında tek yumruk

Uzun, "Bartın'ın sahipleri biziz. Bize sorulmadan verilen kararların karşısında Bartın'ın bir yumruk gibi duracağına kimsenin şüphesi olmasın. Hükümet enerji politikalarını bir kez daha düşünsün. AKP iktidar partisi olması nedeniyle santrallara karşı olmayabilir, ama en azından burada yaşayan insanların bilgi alma taleplerini dikkate alsınlar. Ne yazık ki, devlet bize bilgi vermiyor. Biz sivil toplum örgütleri olarak devletin elindeki bizim geleceğimiz ile ilgili bilgileri istiyoruz."

CHP: Çetin bir süreç bizi bekliyor

CHP Merkez İlçe Başkanı Aykut Oktay Ulu, Bartın'ın zor bir süreç ile karşı karşıya olduğunu belirterek "Bizler buraya nasıl bir mobil santralı kurdurmadıysak bu santralı da kurdurmayacağız"dedi.

TBMM'de Termik Santral Komisyonu

Demokratik kitle Örgütlerince Amasra'ya kurulması planlanan termik santral ile ilgili olarak TBMM'de Termik Santral için bir araştırma komisyonu kurulması konusunda dilekçeler imzalandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sivil-toplum-orgutleri-termik-santrala-hayir_58969.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!