Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Siyah Kalem, Zeki Faik, Beuys ve Semiramis...

Siyah Kalem, Zeki Faik, Beuys ve Semiramis...

Radikal

Etkinlikler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Nisan 2005 10:20
BİTİŞ TARİHİ: 13 Nisan 2005 10:20
+ Ajandama Ekle

b>Semiramis/'Sultan'ın Gözünden Şenlik'
Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde yakın dönemde izlediğimiz 'İş ve İstihsal', Siyah Kalem, resimleri ve fotoğraflarıyla Zeki Faik İzer, desenleriyle Joseph Beuys sergilerinden sonra bu mekânda nasıl bir serginin açılacağı doğrusu benim merak ettiğim bir konuydu: Bu saydığım sergilerin her birini, Türkiye'nin belki de en uzun soluklu 'banka galerisi'nin sanatçıdan komisyon da alan sıradan bir sanat galerisi olarak gündelik sergilerin ötesinde bir yön arayışının uzantısı olarak değerlendirmek mümkündü. Kendi dönemi içinde tanınmış, ama bugüne de taşınabilen bir etki yaratmış sanatçıları ve oluşumları ele almak, sanatın görsel belleğinden büyük ölçüde yoksun bir izleyici kitlesine uzak/yakın farklı geçmişleri yeniden değerlendirmek olanağını sunmak, bu sergilerin ortak noktasıydı. Müze gibi ölçüt oluşturucu mekanizmaların yeterince işlerlik kazanamadığı bir ortam içinde dönemsel sergiler, retrospektifler ve yalnızca geçmişi değil, bugünü de belli sorunlar etrafında tartışan büyük çaplı etkinlikler gerçekleştirebilmek, zaten ancak belli bir güce ve donanıma sahip kurumların olanaklarıyla mümkün oluyor. Madalyonun diğer yüzünü, Türkiye'nin yüzlerce galerisi ve iki büyük fuar, zaten gerçekleştirmekte.

Tabii Türkiye'de çok az kurum, gerçekten tutarlı bir çizgiyi sürdürebilecek kadar 'kurumsallaşabiliyor', bu da işin ayrı bir yönü. Siyah Kalem, Zeki Faik, Beuys derken Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde iki haftalık bir süre için açılan Semiramis adında bir ressamın 'Sultan'ın Gözünden Şenlik' başlıklı sergisi, bu bağlamda dikkat çekici bir etkinlik seçimi. Büyük bir merakla izlemeye gittim: fakat yazık ki serginin en ilginç yönünün, bu mekânda sergilenmesi olduğunda karar kıldım. "1983'ten bu yana Hollanda büyük resim geleneği içinde yaşayan ve bu estetik gelenekten etkiler aldığı" söylenen ressamın, "Doğu ve Batı ikonlarından, kültür paradigmalarından kendince bir sentez yarattığı" söylenen resimlerinin hevesli bir amatörlükle örülmüş yapay gerçeküstücü atmosferinin ne paradigmalarına ne de keyfine varabildim.
Sözgelimi bir İsmail Acar'ın büyük ressam sayıldığı çevrelerde Semiramis de yoğun ilgi görebilir: Fakat Doğu-Batı meselesini bir şablona dönüştürmek, Doğu'ya ait simgeleri birer klişe halinde resmetmek, gerçekte ne kadar önemli bir marifettir? Resimlerinin arka planında manzaraya yer vermek ya da ince işçiliğe dayalı ayrıntıcı bir çizim tekniği benimsemiş olmak ise, büyük Hollanda resim geleneğini ve Doğu minyatürlerini özümsemiş olmak anlamına gelmez. Semiramis'in resimlerinin yalnızca biçimsel değil, psikolojik anlamdaki yüzeysel etkisi, belki de bundandır. Gerçi bu imgeleri hiç kuşkusuz büyük bir resim sevgisiyle, bir emekle üretmiş olan ressama bir diyeceğimiz yok: sanatçının, hep bir üst kulvara geçmek istemesi doğaldır. Genellikle direnen, kurumlardır. Çünkü kurumlar da tıpkı onlar aracılığıyla prestij kazanan sanatçılar gibi, yapıtlarını sergiledikleri sanatçılar aracılığıyla prestij kazandıklarının bilincindedirler.

Fakat bu prestij meselesinden önemlisi, Türkiye sanat ortamında o 'ölçüt' mekanizmalarının yoksunluğu içinde yaratılan yeni değerlerdir. Kazım Taşkent Sanat Galerisi, konumu itibarıyla İstanbul'un en çok gezilen galerilerden biri olarak ciddi bir eğitici işleve sahiptir: Kamusallığı olan bir mekândır. Ciddi bir meşrulaştırıcı zemindir. İşte en başta bu nedenle, bunca yıllık tarihsel geçmişini de göz önünde bulundurduğumuzda, yönelimleri ve tercihleri konusunda daha tutarlı olmasını, sıradan bir galeriden daha farklı bir çizgiye yönelmesini, Türkiye sanat ortamına daha somut katkı üretmesini beklemek izleyici olarak hakkımız.. değil midir?

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/siyah-kalem-zeki-faik-beuys-ve-semiramis-_25427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!