Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sizin Harika Adayınız Hangisi?

Everest Tepesi mi, Baykal Gölü mü? Dünyanın yedi doğal harikası internetten yapılacak ve 2010'a dek sürecek oylamayla belli olacak. Adaylar arasında henüz Türkiye'den bir yer yok ama 2009'a kadar 'harikalık aday' önermek mümkün.

Radikal Gazetesi
Sizin Harika Adayınız Hangisi?

ünyanın, insan eliyle yapılmış yedi harikasından sonra şimdi de yedi doğal harika dünyanın dört bir yanından gelecek oylarla belirlenecek. Büyük Kanyon, Fuji Dağı ve Amazon yağmur ormanları milyonlarca insan tarafından seçilecek dünyanın yedi doğal harikası için rakip olmaya hazırlanıyor.

Temmuzda önerilerin alınmaya başladığı yarışmada için şu ana kadar altı kıtadan 300'den fazla aday önerisi geldi. Everest Tepesi, Rusya'daki Baykal Gölü, İrlanda'daki Moher Kayalıkları, Ekvador'daki Galapagos Adaları, Mısır'daki Sinai Dağları, Tanzanya'daki Serengeti Ulusal Parkı, Avustralya'daki Ayers Kayası aday doğal harikalardan bazıları.

2010'da sonuçlanacak
Kâr amacı gütmeyen New7 Fonders adlı kuruluş, Ocak 2009'dan itibaren internet ya da telefon üzerinden oy kullanılabileceğini açıkladı. Duyuruda, sonuçların 2010 sonuna doğru belli olabileceği belirtildi. New7 Fonders'ın kurucusu Bernard Weber, yarışmanın bilimsel bir çalışmadan ziyade popüler bir etkinlik olduğunu vurguladı.

Aynı kuruluşun düzenlediği, temmuzda sona eren dünyanın insan eliyle yapılmış yedi harikası seçimine 100 milyondan fazla insan katılmıştı. Ürdün'deki Petra antik kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu antik kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal yeni yedi harika olarak seçilmeyi başarmıştı.

Weber, yedi insan yapımı harikanın seçildiği ilk yarışmaya olan yoğun katılımın, sportif müsabakalar dışında da büyük kitlelerin ilgisinin çekilebileceğini gösterdiğini söyledi. Weber "Dünyada kültürün canlı ve toplum için önemli olduğu yerler mutlaka vardır" dedi.
Bernard Weber 1999 yılında kurduğu New7Fonders'ın amacının gezegenin güzelliklerine ilgiyi arttırmak olduğunu söylemişti. Kuruluş gelirlerini yayım haklarından kazanıyor.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sizin-harika-adayiniz-hangisi_57831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!