Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sobessos Kazısı Tamamlandı

Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ne bağlı Şahinefendi Köyü’ndeki Sobessos Antik Kenti’nde başlatılan kurtarma kazısının bu yılki bölümü tamamlandı. Ça

NTV-MSNBC
Sobessos Kazısı Tamamlandı

b>Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ne bağlı Şahinefendi Köyü’ndeki Sobessos Antik Kenti’nde başlatılan kurtarma kazısının bu yılki bölümü tamamlandı.
Çalışmalar sırasında erken Hıristiyanlık (M.S 350-400) dönemine ait olduğu tahmin edilen yerleşim alanında, taban yüzeyi mozaiklerle kaplı hamam kalıntısı ile iç bölümüne daha sonraki yıllarda şapel olarak yapılmış ve taban yüzeyi geometrik şekilli mozaikle kaplı toplantı salonu ortaya çıkarıldı.
Nevşehir Müze Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Şahinefendi Köyü’nün Örencin bölgesinde yonca ekili alanda yapılan kaçak kazı sırasında ortaya çıkan mozaik parçalarının incelenmesinden sonra Mayıs ayında müze müdürlüğünce kazı çalışmaları başlatıldı.
Nevşehir Müze Müdürü Halis Yenipınar başkanlığında ve Nevşehir Eski Eserleri ve Müzeleri Sevenler Derneği’nin 25 milyar liralık kartısıyla gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 15 personel görev aldı.

ORTAYA ÇIKARILANLAR
Sobessos Antik Kenti’nin bu yılki kazı çalışmaları sırasında erken Hıristiyanlık (M.S 350-400) dönemine ait olduğu tahmin edilen yerleşim alanında, taban yüzeyi mozaiklerle kaplı hamam kalıntısı ile iç bölümüne daha sonraki yıllarda şapel olarak yapılmış ve taban yüzeyi geometrik şekilli mozaikle kaplı toplantı salonu ortaya çıkarıldı.

KAZI BÖLGESİ MEVSİN ETKİLERİNDEN KORUNUYOR
Yetkililer, bu yılki kazı çalışmalarının tamamlandığını, kazı alanının yağmur ve kardan etkilenmemesi için üst bölümünün kapatılmasına yönelik çalışma başlatıldığını, çalışmalar için Kültür Bakanlığı’nın 20 milyar liralık ödenek gönderdiğini belirttiler. Sobessos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarına, önümüzdeki yıl Mayıs ayında devam edileceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sobessos-kazisi-tamamlandi_1518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!